Kenti hissetmek: Tarihi Yarımada'da bir kentsel okuma çalışması
Sense the city: an urban reading study in the Historical Peninsula
  1. Tez No: 1011980
  2. Yazar: ELİF BERRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma fiziksel ögelerin yanı sıra, kenti hissetmenin de kent imgesini tanımlamadaki önemini ele almaktadır. Fiziksel ögelerin analizinde Kevin Lynch'in 1961 tarihli 'Kent İmgesi' kitabı, his kavramı ile ilgili analizinde ise 1981 tarihli 'İyi bir Kent Biçiminin Teorisi' isimli kitaplarından yararlanılmıştır. Çalışma alanı olarak stratejik, ticari ve kültürel açıdan zengin olan Tarihi Yarımada seçilmiş, İstanbul'un turistik haritalarının çakıştırılmasıyla gezilmesi ve görülmesi gereken 24 alan katılımcıların görüşlerine sunulmak üzere tespit edilmiştir. Yapılan alan çalışmasında yerel ve ziyaretçi nüfus olmak üzere iki farklı kullanıcı grubu üzerinde çalışılmış olup toplam 80 kişiyle eskiz ve anket çalışmaları yapılmıştır. Eskiz çalışmasında Kevin Lynch'in çalışmaları, anket çalışmasında ise Plutchik'in duygu çarkıfeleği örnek alınarak sense ''his'' yoğunluk lejantı oluşturulup kullanılmıştır. Alan çalışması sonuçları, fiziksel ögelere eşlik eden hislerin ve bu hislerin arka planındaki görüş ve deneyimlerin de Tarihi Yarımada'nın imgesini oluşturmadaki etkisini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of sense the city, in addition to physical elements, in defining the city's image. Kevin Lynch's 1961 book,“The Image of the City,”was used for the analysis of physical elements, while his 1981 book,“A Theory of a Good City,”was used for the analysis of the concept of sense. The Historical Peninsula, strategically, commercially, and culturally rich, was chosen as the study area. By overlaying Istanbul's tourist maps, 24 areas considered for visit and observation were identified and presented to the participants for their feedback. The field study involved two different user groups: local and visitor populations, with a total of 80 people participating in sketching and survey work. Kevin Lynch's work was used as a model for sketching, while Plutchik's“Emotion Wheel”was used for the survey, creating and utilizing the“sense”intensity legend. The results of the field study revealed the influence of senses accompanying physical elements, and the views and experiences behind these senses, on shaping the image of the Historical Peninsula.