Carl Albert Loeschhorn op.66 piyano etütlerinin incelenmesi
Analysis of Carl Albert Loeschhorn op.66 piano etudes
- Tez No: 1011982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Etütler teknik becerileri geliştirmek ve profesyonel düzeye ulaştırmak için yapılan çalışma yöntemleridir. Carl Albert Loeschhorn' da bestelediği çok sayıda etütle piyano eğitimi repertuvarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezin amacı Türkiye'de yaygınlıkla etütleri piyano eğitiminde kullanılmayan Carl Albert Loeschhorn'un hayatını, eserlerini tanıtmak; piyano öğretmen ve öğrencilerinin Carl Albert Loeschhorn ve eserlerine ilgisini arttırmak ayrıca ilgili ulusal literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmada piyano virtüözü, bestecisi ve eğitimcisi Carl Albert Loeschhorn'un hayatı, eserleri ve orta düzey piyano eğitiminde önemli bir yeri olan Op.66 etüt kitabı incelenmiştir. Carl Albert Loeschhorn'un Op.66 isimli etüt kitabının incelenmesinde geleneksel metin merkezli yapısal ve işlevsel müzik inceleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde Carl Albert Loeschhorn'un hayatı ve eserlerine dair bulgulara yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde etüdün tanımına ve metot hakkında bilgilere değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde Carl Albert Loeschhorn'un Op.66 isimli etüt kitabında yer alan etütlerin her birinin yapısal unsurları; müzik cümlesi, cümleciği ve bölümler ölçeklerinde incelenerek, müzikal ve eğitimsel anlamları araştırılmıştır. Etütlerin sağladığı kazanımlar belirlenerek işlevsel inceleme için kriterler belirlenmiştir. Araştırmanın son bölümü olan dördüncü bölümünde ise önce Carl Albert Loeschhorn'un Op.66 etüt kitabında, etütlerde karşılaşılan teknik zorlukların aşılması için her bir etüde göre yazdığı hazırlık egzersizlerinin ortak ve ortak olmayan yönleri araştırılmış, daha sonra incelenen Op.66 etüt kitabından elde edilen bulgulara (biçim açısından bölüm, cümle, cümleciklerin benzerlik ve farklılıklarına, tonalite dağılımına ayrıca hangi kazanıma ne kadar süre ayrıldığına ait bilgilere) yer verilmiştir. Yapılan araştırma ve incelemelerin sonucunda Carl Albert Loeschhorn'un Op.66 etüt çalışmalarında hangi kazanımlar üzerinde ne kadar durduğu ve bunların eğitimi için estetik kaygılar da gözeterek nasıl ezgiler bestelediği gibi konulara dair bulgulara ulaşılmış ve bu bulgular yorumlanmıştır. Çalışmanın Carl Albert Loeschhorn'un Op.66 etütleri üzerinde çalışacak piyano icracılarına kılavuz olması ve metod analizi çalışmaları alanına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Études are practice methods designed to develop technical skills and to advance performers to a professional level. Carl Albert Loeschhorn occupies a significant place in the piano education repertoire with the numerous études he composed. The aim of this thesis is to introduce the life and works of Carl Albert Loeschhorn, whose études are not widely used in piano education in Türkiye, to increase the interest of piano teachers and students in his works, and to contribute to the relevant national literature. In this study, the life and works of Carl Albert Loeschhorn—piano virtuoso, composer, and educator—are examined, with a particular focus on his Op.66 étude book, which holds an important place in intermediate-level piano education. In the analysis of Loeschhorn's Op.66 études, traditional text-centered structural and functional music analysis methods were employed. In the first chapter of the study, findings related to Loeschhorn's life and works are presented. The second chapter addresses the definition of the étude and provides information on the method. In the third chapter, each étude in Op.66 is analyzed in terms of its structural elements—musical phrases, sub-phrases, and formal sections—and their musical and pedagogical meanings are examined. The learning outcomes provided by the études are identified, and criteria for functional analysis are established. In the fourth and final chapter of the study, firstly, the common and differing aspects of the preparatory exercises written by Loeschhorn for each étude—aimed at over coming technical difficulties—are analyzed. Subsequently, the findings obtained from the Op.66 étude book are presented, including similarities and differences in formal structure (sections, phrases, and sub-phrases), tonal distribution, and the allocation of time to specific learning out comes. As a result of the research and analyses, findings have been obtained regarding which technical and musical gains Loeschhorn emphasized in his Op.66 études, to what extent he focused on them, and how he composed melodies with aesthetic considerations in mind for their instruction. These findings have been interpreted accordingly. This study aims to serve as a guide for pianists working on Loeschhorn's Op. 66 études and to contribute to the field of methodological analysis.