Cumhuriyet dönemi Türk romanında yasın görüngüsü
The phenomenon of mourning in the Turkish novel of the Republican Period
- Tez No: 1011983
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında yas temsillerini inceleyerek anlatı biçimlerinde yasın fenomenolojik boyutlarını araştırmaktadır. Seçilmiş romanlarda yas deneyiminin nasıl inşa edildiğini, anlatı yapıları, zaman düzenleri ve metindeki boşluklar, kesintiler ve tekrarlar aracılığıyla nasıl ifade edildiğini analiz eder. Antropoloji ve kültür çalışmaların katkılarıyla Türk toplumundaki yas ritüelleri, ölüm gelenekleri ve kolektif hafıza süreçleri tartışılır; böylece edebî metinlerdeki yas temsilleri ile kültürel bağlam arasındaki ilişki daha çok katmanda ele alınır. Bu kuramsal ve metodolojik yaklaşım, seçilen romanların sadece yasın kültürel kodlarını yansıtmadığını, bu kodları dönüştürerek öznenin kayıpla ilişkisini yeniden şekillendiren alternatif duygulanımsal ve sembolik alanlar oluşturduğunu gösterir. Tez modern Türk edebiyatında yasın yalnızca bir anlatım konusu değil, metinsel bir etkinlik olduğunu savunur: parçalı anlatılar, yerinden edilmiş sesler ve varlık-yokluk arasındaki gerilim aracılığıyla metinler, yas sürecini estetik ve sembolik bir üretim alanına dönüştürür. Böylece, yas hem anlam üretimi hem özne oluşumu hem de etik bir yüzleşmenin olanaklarına ulaşır.
Özet (Çeviri)
This study investigates representations of mourning in Republican-era Turkish literature by examining the phenomenological dimensions of grief within narrative forms. Focusing on selected novels, it analyzes how the experience of mourning is constructed and articulated through narrative structures, temporal configurations, and textual gaps, interruptions, and repetitions. Drawing on insights from anthropology and cultural studies, the study also discusses mourning rituals, death practices, and processes of collective memory in Turkish society, thereby addressing the relationship between literary representations of mourning and their cultural context across multiple layers. This theoretical and methodological approach demonstrates that the selected novels do not merely reflect the cultural codes of mourning but also transform them, creating alternative affective and symbolic spaces that reshape the subject's relationship with loss. The thesis argues that in modern Turkish literature mourning is not only a thematic concern but also a textual practice: through fragmented narratives, displaced voices, and the tension between presence and absence, literary texts turn the process of mourning into an aesthetic and symbolic field of production. In this way, mourning emerges as a site for meaning-making, subject formation, and the possibility of ethical confrontation.