Akarsularda taşkın riskinin incelenmesi: İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi Kavaklı Deresi örneği
Examination of flood risk in rivers: a case study of Kavaklı Creek in Beylikdüzü district, Istanbul province
  1. Tez No: 1011997
  2. Yazar: YAREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Taşkın, dünyada ve Türkiye'de en sık meydana gelen afetlerden birisidir. Ülkemizde can ve mal kayıpları açısından depremden sonra en büyük zarara taşkın afeti sebep olmaktadır. İklim değişikliği, plansız kentleşme ve yanlış arazi kullanımı gibi birçok faktör taşkın oluşumunu tetiklemektedir. Bu sebeple taşkın dinamiklerinin ve riskli bölgelerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan Kavaklı Deresi'nin taşkın riski HEC-RAS programı yardımıyla 2D hidrolik modeli oluşturularak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, derenin 2, 5, 10, 25, 50, 100 ve 500 yıllık taşkın tekerrür debilerini ele alarak oluşturulan senaryolar altında taşkın davranışını incelemek ve potansiyel taşkın alanlarını belirlemektir.Taşkın debileri hesaplanırken DSİ sentetik birim hidrograf metodu kullanılmıştır. Çalışmada, yüksek çözünürlüklü sayısal yükseklik modeli (DEM) verileri ve debi değerleri gibi çeşitli parametreler HEC-RAS ortamına entegre edilmiştir. Modelleme süreci sonucunda kesit tahkikleri ve yayılım haritaları üretilmiştir. Elde edilen sonuçlar Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında değerlendirilmiş ve taşkın kontrolü amacıyla alınabilecelek önlemler incelenmiştir. Bu çalışma nitel nitelikte olup, yerel yönetimlerin taşkın önleme ve drenaj planlamalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Floods are among the most frequent natural disasters occurring both in the world and in Turkey. In our country, floods cause the greatest damage after earthquakes in terms of loss of life and property. Many factors such as climate change, unplanned urbanization, and improper land use trigger the occurrence of floods. Therefore, identifying flood dynamics and determining high-risk areas is of great importance. In this study, the flood risk of the Kavaklı Stream, located within the boundaries of Istanbul Province, was analyzed by creating a 2D hydraulic model using the HEC-RAS software. The main objective of the study is to examine the flood behavior and identify potential inundation areas under scenarios generated for 2, 5, 10, 25, 50, 100, and 500-year return period discharges. The flood discharges were calculated using the synthetic unit hydrograph method provided by the General Directorate of State Hydraulic Works (DSİ). Various parameters, such as high-resolution Digital Elevation Model (DEM) data and discharge values, were integrated into the HEC-RAS environment. As a result of the modeling process, cross-section verifications and flood inundation maps were produced. The obtained results were evaluated within a Geographic Information System (GIS) environment, and possible flood control measures were examined. This qualitative study aims to contribute to flood prevention and drainage planning efforts of local authorities.