Turkish diaspora in Australia: Diaspora organizations, inter-community relations and transnational mobilization
Avustralya'daki Türk diasporası: Diaspora örgütleri, topluluklar arası ilişkiler ve ulusötesi mobilizasyon
  1. Tez No: 1012038
  2. Yazar: MEDİNE DERYA CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avustralya'daki Türk diasporası özelinde diaspora, diaspora örgütleri (DO'lar) ve ulusötesi mobilizasyon gibi karmaşık ve birbiriyle ilişkili üç olguyu incelemektedir. Çalışma, Türk diasporasının mobilizayonunu ulusöteseci milliyetçilik kavramı üzerinden araştırmakta ve şu temel araştırma sorusuna yanıt aramaktadır:“Avustralya'daki Türk diasporasının topluluklar arası ilişkileri ve ulusötesi mobilizasyonunda DO'ların rolü nedir ve dijitalleşme bu rolü nasıl etkilemektedir?”Bu soruyu irdelemek için geliştirilen dört alt soru, DO'ların topluluklar arası ilişkilerde rolü, DO'ların mobilizasyona katkısı, dijitalleşmenin bağlantılılık üzerindeki etkisi ve dijital platformların uzak bölgelerde yaşayan diaspora üyeleri arasında köprü kurma potansiyelini araştırılmaktadır. Kapsamlı bir ampirik veri seti elde etmek için nitel araştırma yöntemi benimseyen çalışmanın bulguları, doküman analizine (Eylül 2005-Mart 2026), gözlemlere (Kasım 2025) ve Yeni Güney Galler ile Victoria'da belirli kriterlere göre seçilmiş 30 DO'dan 26 temsilciyle yapılan derinlemesine görüşmelere (Kasım 2025) dayanmaktadır. Araştırma bulguları, Avustralya'daki Türk DO'ların ulusötesi mobilizasyonun başlıca itici gücü olduğunu ve daha geniş kitlelere ulaşıp örgütsel etkinliklerini artırmak için dijital araçlardan giderek daha fazla yararlandığını ortaya koymaktadır. Türk DO'lar topluluklar arası ilişkilerde bilgi merkezleri, hizmet sağlayıcılar ve ikili etkileşimi kolaylaştıran irtibat noktaları olarak işlev görmektedir. Ayrıca bu aktörler, Türk diasporasını kimliğini korumak, savunuculuk faaliyetlerinde bulunmak ve Türkiye ile sağlam bağlar sürdürmek amacıyla harekete geçiren ulusötesi aktörler olarak hareket etmektedir. Bunun yanı sıra araştırma, sanal alanların kimlik koruma açısından önemli bir araç sunduğu sonucuna varmaktadır. Bu nedenle çalışma, Avustralya'daki“uzak ama hayati öneme sahip”Türk diasporasını e-diasporalar perspektifinden incelemek üzere yeni bir tartışma ortamı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines three intricate and interrelated phenomena of diaspora, diaspora organizations (DOs), and transnational mobilization with a specific focus on the Turkish diaspora in Australia. It investigates the mobilization of the Turkish diaspora through the lens of transnationalism, seeking to answer the primary research question:“In what principal ways do DOs function in inter-community relations and transnational mobilization of the Turkish diaspora in Australia and how does digitalization influence these roles?”To address this, four sub-questions explore the role of DOs in inter-community relations, their contribution to mobilization, the impact of digitalization on connectivity, and the potential of digital platforms to bridge the gap for members in remote areas. Adopting a qualitative research methodology to gain a comprehensive empirical dataset, the study draws on document analysis (September 2005-March 2026), observations, and in-depth interviews with 26 representatives from 30 selected DOs across New South Wales and Victoria (November 2025). The findings reveal that Turkish DOs in Australia serve as the primary engines for transnational mobilization, increasingly leveraging digital tools to enhance their reach and organizational efficacy. They perform in inter-community relations as information hubs, service providers, and liaisons that facilitate bilateral exchanges. Furthermore, they act as transnational actors in mobilizing the Turkish diaspora to preserve identity, engage in advocacy, and maintain robust ties with Türkiye. Additionally, the research concludes that virtual spaces offer a significant tool for identity preservation. Therefore, this study opens up a new debate to explore the“distant yet vital”Turkish diaspora in Australia through the lens of e-diasporas.