Mihalıççık yöresi killeri ile sulardan Mn2+ , Ni2+ , Cd2+ iyonlarının adsorpsiyonla uzaklaştırılması
The removal of Mn2+ , Ni2+, cd2+ ions from aqueous solutions by adsorption with Mihaliççik clay
- Tez No: 1012039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir-Mihalıççık yöresi killeri kullanılarak sulu çözeltilerden Mn²⁺, Cd²⁺ ve Ni²⁺ iyonlarının adsorpsiyon yoluyla giderilmesi incelenmiştir. Adsorpsiyon için optimum koşullar ortamın başlangıç pH'ı, karıştırma süresi ve başlangıç metal iyonu derişimi incelenerek belirlenmiştir. Optimum pH değerleri Ni²⁺ ve Cd²⁺ için 2,0, Mn²⁺ için 3,0 olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon dengesine Mn²⁺ ve Cd²⁺ için 15 dakikada, Ni²⁺ adsorpsiyonu için ise 30 dakikada ulaşılmıştır. Mihalıççık kilinin maksimum adsorpsiyon kapasiteleri Mn²⁺ için 16,56 mg/g, Ni²⁺ için 14,06 mg/g ve Cd²⁺ için 6,52 mg/g olarak belirlenmiştir. Kilin adsorpsiyon kapasitesi çoklu metal iyonlarını içeren karışımlarda da incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, Mihalıççık kilinin sulu çözeltilerden Mn²⁺, Cd²⁺ ve Ni²⁺ iyonlarının uzaklaştırılması için ekonomik ve doğal bir adsorban olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the removal of Mn²⁺, Cd²⁺ and Ni²⁺ ions from aqueous solutions was studied using adsorption method with Mihalıççık clay. The optimum conditions for metal adsorption were determined by investigating the initial pH, contact time and initial metal ion concentration. The optimum pH values were found to be 2.0 for Ni²⁺ and Cd²⁺ ions, and 3.0 for Mn²⁺ ions. The adsorption equilibrium was attained in 15 minutes for Mn²⁺ and Cd²⁺ and 30 minutes for Ni²⁺. The maximum adsorption capacities of Mihalıççık clay were determined as 16.56 mg/g for Mn²⁺, 14.06 mg/g for Ni²⁺ and 6.52 mg/g for Cd²⁺, respectively. The adsorption capacity of clay was also investigated in multiple metal ion mixtures. The experimental results indicated that Mihalıççık clay can be used for the removal of Mn²⁺, Cd²⁺ and Ni²⁺ ions from aqueous solutions as an economical and natural adsorbent.