Türkiye ve Fildişi Sahillerindeki üniversite öğrencilerinin istatistiksel tutumlarının karşılaştırılması
A comparison of university student's attitudes towards statistics in Türkiye and Côte d'Ivoire
  1. Tez No: 1012061
  2. Yazar: AICHA KANOUTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalıĢma kapsamında, Türkiye ve FildiĢi Sahili'nde üniversite eğitimi gören öğrencilerin istatistik dersine yönelik tutumları, çeĢitli demografik değiĢkenler (cinsiyet, yaĢ, ebeveynlerin eğitim durumu vb.) çerçevesinde karĢılaĢtırmalı olarak incelenmiĢtir. AraĢtırmanın temel amacı, farklı kültürel ve eğitimsel bağlamlarda yetiĢen öğrencilerin istatistiksel tutumlarında benzerlik ve farklılıkların olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Tunç ve ark. (2014) tarafından geliĢtirilen ve üç alt boyuttan (Sevgi/Ġlgi, Kaygı/Nefret, Fayda/Önem) oluĢan Ġstatistiksel Tutum Ölçeği kullanılmıĢ; ölçek, iki ülke örneklemine uygulanarak elde edilen veriler doğrultusunda istatistiksel anlamlılık testleri gerçekleĢtirilmiĢtir. Analiz sonuçları genel olarak istatistiksel tutumların ülkelere göre anlamlı biçimde farklılık gösterdiğini ortaya koymuĢtur (p<0,05). Cinsiyet değiĢkeni açısından yapılan değerlendirmede, Türkiye'deki kadın öğrencilerin Sevgi/Ġlgi puanları, FildiĢi Sahilli kadın öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuĢtur (p<0,05). Fayda/Önem alt boyutunda ise FildiĢi Sahilli kadın öğrencilerin puanları anlamlı bir Ģekilde Türkiye'deki öğrencilerden daha yüksektir. YaĢ değiĢkeni özelinde, 18-23 yaĢ grubundaki Türk öğrencilerin Sevgi/Ġlgi alt boyutundaki puanları, aynı yaĢ grubundaki FildiĢi Sahilli öğrencilere göre daha yüksek çıkmıĢtır (p<0,05). Ebeveynlerin eğitim düzeyine iliĢkin elde edilen sonuçlar da dikkate değerdir. Anneleri ortaöğretim mezunu olan Türk öğrencilerin, FildiĢi Sahilli akranlarına kıyasla daha yüksek Sevgi/Ġlgi puanlarına sahip olduğu saptanmıĢtır (p<0,05). Kaygı/Nefret ve Fayda/Önem alt boyutları bakımından ülkeler arası anlamlı farkların sınırlı olduğu, ancak bazı demografik gruplar özelinde belirgin farklar bulunduğu gözlemlenmiĢtir. Bununla birlikte, bazı demografik düzeylerde (örneğin, yaĢlı öğrenciler, farklı bölümler, farklı ebeveyn eğitim düzeyleri) istatistiksel tutum açısından ülkeler arasında anlamlı farklar bulunmamıĢtır (p>0,05). Bu durum, bazı tutumların kültürden ziyade bireysel ya da pedagojik değiĢkenlerle iliĢkili olabileceğine iĢaret etmektedir. Sonuç olarak bu çalıĢma, istatistik dersine yönelik tutumların sadece bireysel değil, aynı zamanda kültürel, sosyoekonomik ve pedagojik faktörlerce Ģekillendiğini göstermektedir. Türkiye ve FildiĢi Sahili örneklemleri arasında gözlemlenen farklar, her iki ülkenin eğitim sistemleri, öğretim yöntemleri, öğretmen öğrenci iliĢkileri ve toplumsal tutumları gibi daha geniĢ bağlamsal faktörlerle de iliĢkilendirilebilir. Gelecek çalıĢmalarda bu değiĢkenlerin daha derinlemesine ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the attitudes of university students in Turkey and Côte d'Ivoire toward statistics courses were comparatively examined within the framework of various demographic variables (such as gender, age, parental education level, etc.). The main objective of the research is to determine whether there are similarities and differences in the statistical attitudes of students raised in different cultural and educational contexts. In this context, the Statistical Attitude Scale developed by Tunç et al. (2014), which consists of three sub-dimensions (Affection/Interest, Anxiety/Aversion, and Utility/Importance), was used. The scale was applied to samples from both countries, and statistical significance tests were conducted based on the obtained data. The analysis results revealed that, in general, statistical attitudes differed significantly between the countries (p<0.05).In terms of the gender variable, it was found that female students in Turkey had significantly higher scores in the Love/Interest sub-dimension compared to female students in Côte d'Ivoire (p<0.05). However, in the Usefulness/Importance sub-dimension, female students from Côte d'Ivoire scored significantly higher than their counterparts in Turkey. Regarding the age variable, students in the 18–23 age group from Turkey scored higher in the Love/Interest sub-dimension compared to students of the same age group from Côte d'Ivoire (p<0.05). The findings related to parents' educational levels are also noteworthy. Turkish students whose mothers graduated from secondary school were found to have significantly higher Affection/Interest scores compared to their Ivorian counterparts (p<0.05). In terms of the Anxiety/Aversion and Usefulness/Importance sub-dimensions, significant differences between countries were found to be limited; however, notable differences were observed within specific demographic groups. However, at certain demographic levels (e.g., older students, different academic departments, varying parental education levels), no significant differences were found between countries in terms of statistical attitudes (p > 0.05). This suggests that some attitudes may be related more to individual or pedagogical factors rather than cultural differences. In conclusion, this study demonstrates that attitudes toward statistics courses are shaped not only by individual factors but also by cultural, socioeconomic, and pedagogical influences. The differences observed between the samples from Turkey and Côte d'Ivoire may also be linked to broader contextual factors such as the educational systems, teaching methods, student-teacher relationships, and societal attitudes in each country. It is recommended that future studies explore these variables in greater depth.