Assur yazıtlarında propaganda ve ötekileştirme: Anadolu toplumlarına karşı algı ve aşağılama pratikleri
Propaganda and alienation in Assyrian inscriptions: Practices of perception and disparagement against Anatolian peoples
  1. Tez No: 1012138
  2. Yazar: EVREN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Yeni Assur İmparatorluğu krali yazıtlarında ve yıllıklarında ötekini tanımlamak için kullanılan ifade ve terimleri inceleyerek Assur imparatorluk ideolojisinin yabancı halklara ve Assur'un karşısındaki tehdit unsurlarına bakışını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, II. Assur-dan'dan Assurbanipal'e kadar uzanan dönemde Aramiler, Urartular ve Geç Hititler hakkında kullanılan tanımlama cümlelerini incelemektedir. İnceleme sonucunda, ötekini tanımlayan ifadelerin belirli temalar etrafında toplandığı görülmüştür. Bu temalar arasında Assur kralına ve büyük tanrılara itaatsizlik, yemin bozma, yapılan iyilikleri umursamama, kibir, isyankarlık, komplo kurma, düşmanca sözler söyleme, kötülükle ilişkilendirme ve bazen de doğrudan insanlıktan çıkarma eğilimleri öne çıkmaktadır. Assur imparatorluk ideolojisine göre kralın otoritesine boyun eğmemek yalnızca siyasi bir karşı çıkış değil, aynı zamanda kozmik düzeni bozan bir günah olarak değerlendirilmiştir. Bu anlayış, ötekilere yönelik şiddetin ve askeri müdahalelerin meşrulaştırılmasında anahtar rol oynamıştır. Çalışma ayrıca, ötekini tanımlama ifadelerin kullanım sıklığı ve çeşitliliğinin dönemler arasında gösterdiği değişikliği tablolarla göstermektedir. Özellikle II. Sargon dönemi, hem ifade çeşitliliği hem de kullanım sıklığı bakımından diğer dönemlerden ayrılmaktadır. Yeni Assur döneminde yazıcı sınıfı önceki nesillerden devraldığı söylem kalıplarını büyük ölçüde korumuş, ancak her dönemde yeni ifade ve terimler eklemeye de devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the Assyrian imperial ideology's perspective on foreign peoples and perceived threats to Assyria by examining the expressions and terms used to define“the other”in the royal inscriptions and annals of the Neo-Assyrian Empire. The research examines descriptive phrases used to describe the Arameans, Urartians, and Late Hittites during the period from Ashur-dan II to Ashurbanipal. The analysis reveals that the expressions defining“the other”are clustered around specific themes. These themes include disobedience to the Assyrian king and the great gods, breaking oaths, indifference to good deeds, arrogance, rebellion, conspiracy, hostile speech, association with evil, and sometimes even outright dehumanization. According to Assyrian imperial ideology, disobedience to the king's authority was considered not only a political act of defiance but also a sin that disrupted the cosmic order. This understanding played a key role in legitimizing violence and military intervention against“the other”. The study also illustrates, through tables, the changes in the frequency and variety of expressions used to define the“other”across different periods. The reign of Sargon II in particular stands out from other periods in terms of both the variety of expressions and the frequence of their use. During the NeoAssyrian period, the scribal class largely preserved the discourse patterns inherited from previous generations but continued to add new expressions and terms in each period.