Eksternal etmoidektomiler
- Tez No: 8
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmamızın amacı eksternal etmoidektominin diğer yaklaşımlara göre daha güvenli olduğunu vurgula maktır. Bu amaçla 78 vakalık etmoidektomi serimiz için de 18 vakaya da eksternal etmoidektomi uygulanmıştır. Etmoid sinüslerin cerrahisi, paranazal sinüsler içinde, anatomisinin değişken olması ve tek "bir kavite halinde olmaması sebebiyle birtakım güçlükler göterir. Anatomisinin çok iyi kavranmamış olması, deneyimlerin az olması, kolay gibi görünmesi ve lokal anestezi ile uygulanması gibi sebeblerle internal etmoidektomi en sık kullanılan yaklaşımdır. Fakat amaç tam bir etmoi dektomi yapmak olduğuna göre, internal olarak bütün labirentte ulaşmak imkansızdır. End ikasy onlar mm daha geniş olması, direk görüş ve uygun giriş sağlaması, geniş bir eksplorasyon verme si, sonuçta en az nüks ve komplikasyonun görülmesi se bebiyle, eksternal etmoidektomi tercih edilmesi gereken yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to emphasize that exter nal ethmoidectomy is much reliable when compared to the other approaches. In our 78 cases of ethmoidectomy seri es we also performed external ethmoidectomy to 18 cases. Among all the paranasal sinuses, "because of its variable anatomy and being a nonunique cavity, the sur gery of ethmoid sinüs shows various diffuculties. Causes such as insufficient understanding of its anatomy, less experience and easy performance under local anesthesia render internal ethmoidectomy as an usual approach. But while the aim is to perform a complete ethmoidectomy it is impossible to reach the whole labyrinth internally, Because of its wider indications, direct visuali sation, suitable approach and large exploration field with less recurrence and complication external ethmoi dectomy should be choosen as a preference method.