Linç kültürü çağında kriz yönetimi: Tüketicilerin kriz yönetim stratejilerine tepkilerinin nöropazarlama araçlarıyla incelenmesi
Crisis management in the age of lynch culture: An examination of consumers' responses to crisis management strategies using neuromarketing tools
- Tez No: 1012173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde kriz iletişimi yanıt stratejilerinin tüketici tepkileri üzerindeki etkileri birbirini tamamlayan iki çalışma aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma 1 (N = 37) çevrimiçi kınama eğiliminin kriz iletişimi mesajlarına yönelik göz izleme tepkileri üzerindeki rolünü pilot ölçekte ele almış; Çalışma 2 (N = 104) ise Durumsal Kriz İletişimi Teorisi'nin (SCCT) öngördüğü kriz türü ile yanıt stratejisi eşleşmesinin marka güveni üzerindeki etkisini 3 × 3 deneysel tasarımla test etmiştir. Çalışma 1'de çevrimiçi kınama eğiliminin ortalama fixation süresi üzerindeki marjinal bir ana etkisi gözlenmiştir, F(1, 35) = 3.09, p = .088. Bu örüntü, kınama eğilimi yüksek bireylerin kriz iletişimi mesajlarını daha yüzeysel bir bilişsel modla işleyebileceğine işaret etmektedir. Çalışma 2'de yanıt stratejisinin marka güveni üzerindeki ana etkisi güçlü biçimde desteklenmiş, F(2, 206) = 31.53, p < .001, η²p = .234; özür stratejisi üç kriz türünün tamamında diğer iki stratejiden anlamlı şekilde yüksek marka güveni puanı ile ilişkilendirilmiştir. Yanıt stratejisi ile kriz türü etkileşimi de anlamlı bulunmuş, F(4, 206) = 2.94, p = .022, η²p = .054; ancak SCCT'nin öngördüğü katı eşleşme örüntüsü yalnızca önlenebilir kriz türünde tam olarak gözlenmiştir. Bulgular SCCT'nin marka güveni üzerindeki etkisinin tutumsal düzeyde sağlam biçimde işlediğini ortaya koymakta; aynı zamanda kriz iletişimi mesajlarının paydaş düzeyinde nasıl işlemlendiğine ilişkin alıcı-merkezli bir bilişsel-mod ekseninin SCCT literatürüne kavramsal bir genişleme önerisi olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of crisis communication response strategies on consumer responses through two complementary studies. Study 1 (N = 37) explored, at a pilot scale, the role of online shaming tendency on eye-tracking responses to crisis communication messages. Study 2 (N = 104) tested the effect of crisis type and response strategy matching, as predicted by Situational Crisis Communication Theory (SCCT), on brand trust through a 3 × 3 experimental design. In Study 1, a marginal main effect of online shaming tendency on average fixation duration was observed, F(1, 35) = 3.09, p = .088. This pattern suggests that individuals with higher shaming tendency may process crisis communication messages with a more superficial cognitive mode. In Study 2, the main effect of response strategy on brand trust was strongly supported, F(2, 206) = 31.53, p < .001, η²p = .234; the apology strategy was associated with significantly higher brand trust scores than both other strategies across all three crisis types. The response strategy by crisis type interaction was also significant, F(4, 206) = 2.94, p = .022, η²p = .054; however, the strict matching pattern predicted by SCCT was fully observed only in the preventable crisis type. The findings demonstrate that the effect of SCCT on brand trust operates robustly at the attitudinal level, while also suggesting that a receiver-centered cognitive-mode axis—reflecting how stakeholders process crisis communication messages—may be considered as a conceptual extension to the SCCT literature.