Ceza hukukunun ultima ratio (son çare) olması ilkesi
Criminal law as ultima ratio (last resort)
  1. Tez No: 1012327
  2. Yazar: ÖMER METEHAN AYNURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza hukukunun ultima ratio (son çare) olması gerektiği her ne kadar neredeyse evrensel bir kabul olsa da bu ilkenin ne anlama geldiği ve kapsamının ne olduğu hususunda bir fikir birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızda ultima ratio ilkesinden öncelikle ne anlaşılması gerektiği irdelenerek deyim yerindeyse bu ilkenin yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda ilkenin kökeni, muhatabı, işlevi, kapsamı, ceza hukukunu sınırlandıran diğer ilke ve ölçütlerle ilişkisi yeri geldiğinde pozitif hukuktan örneklerle detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it is almost universally accepted that criminal law should be ultima ratio (last resort), there is no consensus on what this principle means and what its scope is. In our study, first of all, we examined what should be understood from the ultima ratio principle and we tried to form the structure of this principle. In this context, we examined the origin of the principle, its addressee, its function, its scope, and its relationship with other principles and criteria limiting criminal law in detail with examples from positive law.