Doğu Akdeniz'in uluslararası politik ekonomisi
The international political economy of the Eastern Mediterranean
- Tez No: 1012326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Doğu Akdeniz, tarih boyunca ticaret yollarının geçiş güzergahı ve birçok medeniyetin ortaya çıktığı yer olması hasebiyle önemini korumuş bir coğrafyadır. Tarihi süreçte imparatorluklar ve büyük devletler bölgede hakimiyet mücadelesi vermiştir. Günümüzde ise özellikle hidrokarbon enerji kaynaklarının öneminin artmasıyla birlikte bölge ülkelerinin, büyük devletlerin ve çok uluslu enerji şirketlerinin mücadele sahası haline gelmiştir. Doğu Akdeniz, ekonomik öneminin yanı sıra bulunduğu coğrafya gereği jeopolitik önemede sahiptir. Doğu Akdeniz, gerek çevresinde bulunan ve enerji kaynakları açısından zengin olan coğrafyalardan enerji piyasalarına enerji arzının transit coğrafyası olması hasebiyle; gerekse de son yıllarda bölgede keşfedilen hidrokarbon enerji kaynakları açısından enerji jeopolitiği açısından hayati öneme sahiptir. Uluslararası hukuk bağlamında yarı kapalı deniz statüsüne sahip olması nedeniyle bölge ülkelerinin kıyıdaş devletlerin tamamının karlı çıkacağı bir anlaşmaya varması oldukça önemlidir. Ancak şu ana kadar kıyıdaş devletlerin tamamını kapsayacak ve herkesin kazanacağı bir senaryo henüz hayata geçirilememiştir. Bunun yerine bölgedeki bazı devletler kendi aralarında deniz yetki alanı sınırlandırma anlaşmaları imzalamıştır. Bu anlaşmalar, kendi deniz yetki alanlarının ihlal edildiği gerekçesiyle diğer kıyıdaş devletlerin bazıları tarafından tanınmamıştır. Son yıllarda bölgede keşfedilen hidrokarbon enerji kaynakları ve yayınlanan bazı araştırmalar sonucu ortaya konan potansiyel enerji kaynakları, bölgeye olan ilgiyi arttırmıştır. Rusya'nın Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya karşı işgal girişiminde bulunması ve devam eden savaş sebebiyle enerji arz güvenliğinde yaşanan bazı riskler bölgenin önemini Avrupa Birliği başta olmak üzere enerji talep eden ülkeler için daha da arttırmıştır. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz'in önemi, enerji jeopolitiğindeki konumu, uluslararası hukuk açısından paylaşım mücadelesi, bölge ülkelerinin ve büyük devletlerin bölgeye dair politikaları ve enerji arz güvenliği hususunda bölgenin konumu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is a geography that has maintained its importance throughout history as a transit route of trade routes and the place where many civilizations emerged. Throughout history, empires and great states have struggled for dominance in the region. Nowadays, especially with the increasing importance of hydrocarbon energy resources, it has become a battleground for regional countries, major states and multinational energy companies. In addition to its economic importance, the Eastern Mediterranean also has geopolitical importance due to its geography. The Eastern Mediterranean is a transit geography of energy supply to energy markets from the geographies around it that are rich in energy resources; It is of vital importance in terms of energy geopolitics, both in terms of hydrocarbon energy resources discovered in the region in recent years. Since it has the status of a semi-enclosed sea in the context of international law, it is very important for the countries in the region to reach an agreement that will benefit all the coastal states. However, a scenario that will cover all coastal states and where everyone wins has not yet been implemented. Instead, some states in the region have signed maritime jurisdiction delimitation agreements among themselves. These agreements were not recognized by some of the other coastal states on the grounds that their maritime jurisdictions were violated. Hydrocarbon energy resources discovered in the region in recent years and potential energy resources revealed as a result of some published research have increased interest in the region. Some risks in energy supply security due to Russia's invasion attempt against Ukraine in February 2022 and the ongoing war have further increased the importance of the region for energy-demanding countries, especially the European Union. In this study, the importance of the Eastern Mediterranean, its position in energy geopolitics, the struggle for sharing in terms of international law, the policies of the regional countries and major powers regarding the region, and the region's position in terms of energy supply security were analyzed.