Göçük altında kalan çocuğun sıvı-elektrolit dengesinin sürdürülmesine yönelik iki farklı yöntemle verilen eğitimin hemşirelik öğrencileri üzerine etkilerinin belirlenmesi: randomize kontrollü çalışma
The effects of training on nursing students using two different methods for maintaining fluid-electrolyte balance in children trapped under rubble: a randomized controlled trial
- Tez No: 1012412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, göçük altında kalan çocuğun sıvı-elektrolit dengesinin yönetilmesine yönelik iki farklı yöntemle verilen eğitimin hemşirelik öğrencileri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma üç kollu paralel grupta ön test-son test ölçümleri içeren randomize kontrollü bir müdahale çalışmasıdır. Araştırma, Kasım 2025-Mayıs 2026 tarihleri arasında yürütülmüş olup, araştırmanın uygulaması Konya'da bir Hemşirelik Fakültesi bünyesinde gerçekleştirildi. Simülasyon grubuna 23, teorik eğitim grubuna 23 ve kontrol grubuna 23 hemşirelik öğrencisi dahil edildi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Form”,“Göçük Altında Kalan Çocuğun Sıvı- Elektrolit Dengesine Yönelik Hemşirelik Uygulamaları Bilgi Formu”ve“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Özgüven ve Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Simülasyon grubundaki öğrencilere, 150 dakikalık teorik anlatım ve vaka temelli simülasyon uygulamasını içeren yapılandırılmış bir program uygulandı. Teorik eğitim grubundaki öğrencilere 90 dakikalık teorik eğitim verilirken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Veriler IBM SPSS 26.0 programına girilerek analizde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Karışık Desen ANCOVA, Karma Desen ANOVA (Mixed-design ANOVA) ve Bağımlı Gruplarda t-Testi kullanıldı. Analizler %95 güven aralığında, p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Araştırma Clinicaltrials.gov'a kaydedildi (NCT07491757). Araştırma sonucunda, öğrencilerin bilgi puanları değerlendirildiğinde; bilgi puanlarının çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği dersi not ortalamalarından etkilenebilecekleri göz önünde bulundurulduğunda ilgili dersin not ortalaması kovaryant olarak kontrol altına alınıp yapılan Karışık Desen ANCOVA analizinde uygulanan eğitim yöntemlerinin bilgi düzeyi üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0,05). Hemşirelik öğrencilerinin klinik karar verme özgüveni ve anksiyete toplam puanlarının gruplara göre farklılaşmadığı saptandı (p>0,05). Bununla birlikte, simülasyon grubundaki öğrencilerin 'bilme ve harekete geçme' alt boyut puanlarının zaman içinde anlamlı düzeyde değiştiği (p<0,05), ancak ölçek toplam puan ve diğer alt boyutlar açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığı görüldü (p>0,05). Sonuç olarak araştırmada, simülasyon temelli eğitimin göçük altında kalan çocukta sıvı yönetimine ilişkin teorik bilgi düzeyi, klinik karar verme özgüveni ve anksiyete düzeyleri üzerinde toplam puan bazında anlamlı bir farklılık yaratmadığı görüldü. Bu bulgular, afet sürecinde vaka yönetimi gibi karmaşık konularda simülasyon uygulamalarının öğrencilerin düzeyine göre yeniden yapılandırılması ve teorik içerikle desteklenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of training on nursing students on managing the fluid-electrolyte balance of a child trapped under rubble, using two different methods. The study is a randomized controlled intervention study with three arms and parallel pre-test and post-test measurements. The research was conducted between November 2025 and May 2026, and the application was carried out within a Faculty of Nursing in Konya. 23 nursing students were included in the simulation group, 23 in the theoretical training group, and 23 in the control group. Data were collected using the“Demographic Form,”the“Nursing Practice Knowledge Form Regarding Fluid and Electrolyte Balance in a Child Trapped Under Debris,”and the“Nursing Anxiety and Self-Confidence with Clinical Decision Making (NASC-CDM) Scale”. Students in the simulation group received a structured program consisting of 150 minutes of theoretical instruction and case-based simulation application. Students in the theoretical training group received 90 minutes of theoretical training, while the control group received no intervention. Data were entered into IBM SPSS 26.0 program, and descriptive statistics, as well as Mixed-Design ANCOVA, Mixed-Design ANOVA, and Dependent Groups t-Test were used in the analysis. Analyses were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of p<0.05. The study was registered on Clinicaltrials.gov (NCT07491757). As a result of the study, when the students' knowledge scores were evaluated; considering that knowledge scores may be affected by the grade point average of the child health and diseases nursing course, the Mixed-Design ANCOVA analysis, which controlled for the grade point average of the relevant course as a covariate, determined that the effect of the applied training methods on the knowledge level was not statistically significant (p>0.05). It was found that the total scores of clinical decision-making self-confidence and anxiety of nursing students did not differ according to the groups (p>0.05). However, it was observed that the 'knowing and acting' sub-dimension scores of the students in the simulation group changed significantly over time (p<0.05), but there was no statistically significant difference between the groups in terms of the total scale score and other sub-dimensions (p>0.05). In conclusion, the study showed that simulation-based training did not create a significant difference in terms of total scores regarding the theoretical knowledge level, clinical decision-making confidence, and anxiety levels related to fluid management in children trapped under rubble. These findings suggest that simulation applications in complex subjects such as case management during disasters should be restructured according to the students' level and supported with theoretical content.