Kestane çeşitlerinde kendine döllenme ve tozlayıcıların meyve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of self-pollination and pollinizers effects on fruit quality in chestnut cultivars
- Tez No: 1012612
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Marigoule, Erfelek, Ertan, Firdola, Sarıaşlama ve Tülü kestane çeşit ve genotiplerinin kendilenme koşullarında meyve tutumları incelenmiştir. Ayrıca, kestane gal arısına dayanıklılığı ile öne çıkan Ertan çeşidi ile Bursa yöresinde yaygın olarak yetiştirilen Sarıaşlama çeşidinde, farklı tozlayıcıların (Erfelek, Ertan, Marigoule, Tülü, Sarıaşlama ve Firdola) meyve tutumu ve bazı kalite özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, serbest tozlanma ve kendilenme koşullarında meyve tutumunun çeşit ve genotiplere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kendilenme uygulamalarında genel olarak düşük meyve tutumu elde edilmesi, kestane çeşitlerinin kendine verimliliğinin sınırlı olduğunu ortaya koymuştur. Sarıaşlama ve Ertan çeşitlerinde kontrollü tozlamaların meyve tutumu üzerinde belirgin etkiler oluşturduğu; Sarıaşlama'da Erfelek, Ertan ve Tülü, Ertan çeşidinde ise Sarıaşlama, Marigoule ve Tülü tozlayıcılarının daha yüksek meyve tutumu sağladığı saptanmıştır. Ayrıca, tozlayıcı kombinasyonlarının meyve boyutları, kabuk ve meyve nemi, karbonhidrat bileşimi gibi kalite özellikleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Genel olarak, kestane çeşit ve genotiplerinde meyve tutumu ile kalite özelliklerinin kullanılan tozlayıcıya bağlı olarak değiştiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, uygun tozlayıcı seçiminin kestane yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi artırmada önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, fruit set under self-pollination conditions was investigated in the chestnut cultivars and genotypes Marigoule, Erfelek, Ertan, Firdola, Sarıaşlama, and Tülü. In addition, the effects of different pollinators (Erfelek, Ertan, Marigoule, Tülü, Sarıaşlama, and Firdola) on fruit set and certain quality characteristics were evaluated in the Ertan cultivar, which is known for its resistance to the chestnut gall wasp, and in the Sarıaşlama cultivar, which is widely cultivated in the Bursa region. The results indicated that fruit set under open pollination and self-pollination conditions varied among cultivars and genotypes. The generally low fruit set observed under self-pollination conditions revealed the limited self-fertility of chestnut cultivars. Controlled pollinations had a significant effect on fruit set in both Sarıaşlama and Ertan cultivars. In Sarıaşlama, Erfelek, Ertan and Tülü pollinators resulted in higher fruit set, while in the Ertan cultivar, Sarıaşlama, Marigoule, and Tülü pollinators were more effective. Furthermore, pollinator combinations were found to influence quality traits such as fruit size, fruit and shell moisture content, carbohydrate composition. Overall, it was concluded that both fruit set and quality characteristics of chestnut cultivars and genotypes varied depending on the pollinator used. This study demonstrates that the selection of appropriate pollinators is an important factor in improving yield and quality in chestnut cultivation.