Parmak izinin ayırt edici özelliklerinin kullanılması suretiyle analiz edilmesi ve otomatik ön işleme yönteminin programlanması
- Tez No: 101274
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
PARMAK İZİNİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİNİN KULLANILMASI SURETİYLE ANALİZ EDİLMESİ VE OTOMATİK ÖN İŞLEME YÖNTEMİNİN PROGRAMLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ertuğrul GEÇGİL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu tezde, parmak izi kavramı, parmak izinin ayırt edeci özellikleri, Türkiye de parmak izi tanıma sisteminin kullanımı, parmak izi üzerinde yapılan ön işleme yöntemleri anlatılmaktadır. Otomatik parmak izi tanıma sistemi (Automatic Fingerprint Identification System- AFIS) hakkında bilgi verilmektedir. Parmak izi üzerinde yapılan ön işlemler, Visual Basic ile geliştirilen bir model üzerinde açıklanmaktadır. Programla sayısallaştırma, siyah-beyaza çevirme, inceltme, özellikleri belirleme ve veritabanına kaydetme işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca parmak izi analizi için bir modül tasarlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500.10.24 Parmakizi, Parmak izi tanıma, AFIS, İnceltme 78 Yrd. Doç. Dr. Mine AKTAŞ
Özet (Çeviri)
ANALYZING OF FINGERPRINT BY USING DISTINCTIVE PROPERTIES AND PROGRAMMING OF THE METHOD OF AUTOMATIC PREVIEW (M.Sc. Thesis) Ertuğrul GEÇGİL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEB 2000 ABSTRACT In this thesis, concept of fingerprint, diagnostic properties of fingerprint, using of fingerprint identification system in Turkey, the methods of pre processing on fingerprint is described. It is informed about automatic fingerprint identification system - APIS. Pre-process on fingerprint are explained on a model which developed with Visual Basic software. It is converted to binary and Black & White, to make thin, determining properties and saving to database by programmer. Furthermore, a module has designed for analysis of fingerprint. Science Code Keywords Number of Pages Adviser 500.10.24 Fingerprint, Fingerprint Identification, AFIS, Thinning 78 Yrd. Doç. Dr. Mine AKTAŞ