Üç boyutlu yazıcılarda farklı açı ve katman kalınlığında üretilen splint reçinelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the physical and mechanical properties of splint resins produced at different angles and layer thickness in 3D printers
  1. Tez No: 1012744
  2. Yazar: BEYZA TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda üç boyutlu üretim teknolojileri, diş hekimliğinde kullanılan splintlerin üretiminde önemli bir dönüşüm sağlamıştır. Dijital ışık işleme (DLP) temelli yazıcı sistemleri, oklüzal splint üretiminde pek çok sebeple sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışma, DLP teknolojisi kullanılarak üretilen üç boyutlu (3B) baskılı oklüzal splintlerin yüzey ve mekanik özellikleri üzerinde reçine türü, katman kalınlığı ve baskı yönünün etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Üç splint reçinesi kullanılarak iki katman kalınlığında ve üç baskı yöneliminde 180 adet dikdörtgen numune üretilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü, parlaklık, mikro sertlik, eğilme dayanımı ve elastik modül ölçülmüştür. İstatistiksel analiz, Bonferroni düzeltmesi ile sağlam ANOVA kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Reçine türü ve baskı yönü, tüm yüzey ve mekanik özellikleri önemli ölçüde etkilemiştir (p <0,001), ancak katman kalınlığının etkisi sınırlıdır. KeySplint reçine en pürüzsüz yüzeyi ve en yüksek parlaklığı sergilerken, FreePrint reçine en yüksek mikro sertliği ve elastik modülü gösterdi. 45° açı baskı genellikle eğilme dayanımı artırdı ve daha dengeli mekanik performans sağladı. SEM analizi, yüzey morfolojisinin yönelimle değiştiğini ve profilometrik ve parlaklık ölçümleriyle ilişkili olduğunu doğruladı. Reçine bileşimi ve baskı yönelimi, 3B baskılı oklüzal splintlerin mekanik ve yüzey performansının kritik belirleyicileridir. Bu bulgular doğrultusunda, üç boyutlu yazıcı ile üretilen dental materyallerin klinik performansının değerlendirilmesinde üretim parametrelerinin dikkate alınmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, 3D printing technologies have brought about a significant transformation in the production of splints used in dentistry. Digital Light Processing (DLP)-based printer systems are frequently preferred for the production of occlusal splints for a variety of reasons. This study aimed to evaluate the effects of resin type, layer thickness, and print orientation on the surface and mechanical properties of 3D-printed occlusal splints produced using DLP technology. A total of 180 rectangular specimens were produced using three types of splint resin, with two layer thicknesses and three print orientations. Surface roughness, gloss, microhardness, flexural strength, and elastic modulus were measured. Statistical analysis was performed using a robust ANOVA with Bonferroni correction. Resin type and print orientation significantly affected all surface and mechanical properties (p < 0.001), while the effect of layer thickness was limited. While KeySplint resin exhibited the smoothest surface and highest gloss, FreePrint resin demonstrated the highest microhardness and elastic modulus. Printing at 45° angle generally increased flexural strength and provided more balanced mechanical performance. SEM analysis confirmed that surface morphology varied with orientation and was correlated with profilometric and gloss measurements. Resin composition and printing orientation are critical determinants of the mechanical and surface performance of 3D-printed occlusal splints. Based on these findings, the clinical performance of dental materials produced by 3D printers.