3 numaralı Kütahya Şer'iye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Kütahya Şer'iye register (register number: 3, Kütahya)
  1. Tez No: 1012790
  2. Yazar: HÜLYA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti tarih araştırmalarında, birinci elden kaynaklar olarak Şer'iye sicilleri büyük bir öneme sahiptir. Çalışma konumuz olarak seçtiğimiz bu tezde 3 numaralı Kütahya Şer'iye Sicili incelenecektir. Bu defter H.1172-1180/M.1759-1767 yılları arası tarihlendirilmiş kayıtları içermektedir. Şer'iye sicilleri kadının tuttuğu mahkeme kararlarıdır. Defterde i'lâm, hüccet, tereke gibi kayıtlar ve merkezden gelen fermân, berât ve buyruldu gibi belgelerin yanı sıra diğer şehirlerden gelen tezkireler yer almaktadır. Osmanlı'dan günümüze kadar ulaşan bu kayıtlar ile Kütahya ve havalisinde yaşayan insanların örf, adet, gelenek ve görenekleri, yer isimleri ve şahıs isimleri ve ünvanları, halkın kullandığı eşyalar, şehrin ticari ilişkileri vb. hakkında bilgi verir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmada belirtilen yıllarda Kütahya'nın merkez ile ilişkileri ve sancak nüfusunun sosyal, siyasi ve iktisadi yapısı ele alınarak geniş anlamda Osmanlı Devleti'nin işleyişi hakkında bilgi içermektedir.
Özet (Çeviri)
In Ottoman historical studies, Şer'iye registers hold great importance as primary sourcers. In this thesis, the subject of our study will be the 3rd numbered Kütahya Şer'iye Register. This register includes entries dated between the years H. 1172-1180/M.1759-1767 Şer'iye register contain decisions made by the kadı such as verdicts and judgments. In the register, documents such as i'lam, hüccet, inheritance records and records from the central and surrounding areas, as well as petitions from other cities, are found. These records, which have reached us from the Ottoman period to the present day, provide valuable information about the people living in Kütahya and its surroundings, their customs, traditions, local administrative structures, personel titles, household items, the city's commercial relations, etc. These documents include information about the social, political and economic structure of Kütahya during the years studied and the Ottoman State's administrative functioning.