Kütahya Orman İşletmesi Altıntaş Şefliğindeki değişik mescere kuruluşları
Different stant structures of Altıntaş Territolial Division in Kütahya Forest Enterprise
  1. Tez No: 34427
  2. Yazar: CENAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
V ÖZET Orman ürünlerine karşı duyulan gereksinimin giderek artması, diğer taraftan ormanların gün geçtikçe azalması, tam kapasite ile ve rasyonel bir şekilde işletilmesini gerekli kılmaktadır, bu da ancak orman varlığının tüm öğelerinin sistemli ve sürekli olarak araştırılması ile mümkündür. Yapı analizi çalışmaları ile ormanın sürekli ve optimal bir biçimde işletilmesi için uygun silvikültürel işlemler saptanabilmektedir. Bu nedenle yapı analizi çalışmaları büyük önem arz eder. Bu amaçla İÇ Ege Bölgesi 'nde yer alan Kütahya ili Altıntaş ilçesi Eğriova serisi ormanların da bir yapı analizi çalışması yapılmıştır. Serinin en alçak noktası 1100 m, en yüksek noktası ise 2218 metredir. Erinç formülüne göre değerlendirildiğinde yıllık olarak“ Nemli ”kategoriye girmektedir. Çalışma alanında bîr sarıçam ( Pinus sylvestris L ), iki karaçam ( Pinus nigra Arnold.ssp. pal- lasiana ) meşceresinde olmak üzere üç örnek alanda çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar şöyledir; Çalışma ormanında karaçam meşcerelerinde kapalılığın kırılması bir orta tabakanın yaşaması na imkan vermektedir. Söz konusu her üç meşcerede de silvikültürel işlemlerin gençlikten itibaren ihmal edilmesi ve ya yanlış uygulanmasından dolayı meşcere kuruluşu ideal kuruluştan uzak bulunmuştur. Meşcereler- de kapalılık yer yer aşırı derecede kırılmıştır. Bir kısım ağaçlarda ise sıkışık büyümeden kaynaklanan tepe bozuklukları ve gelişme yetersizliği tesbit edilmiştir. Sarıçamda yayılış alanın sınırında bulunmasından kaynaklanan çatal gövdeler dikkati çeke cek sayıda görülmektedir. Bu durumun genetik yapıdan kaynaklanabileceği de göz önünde bulundu rularak bu konuda ayrıca bir çalışma yapılması uygun olacaktır. Çalışma alanı ormanları üzerinde çevre orman köyleri tarafından yapılan usulsüz faydalanmada meşcere kuruluşlarını bozmaktadır. Sonuç olarak öngörülen silvikültürel öneriler ise şöyledir ; : 1 Numaralı karaçam meşceresinde doğal gençleştirme önerilmiştir. 2 Numaralı sarıçam |meşceresi ve 3 numaralı karaçam meşceresine bakım önerilmiştir. Böylece bozuk olan meşcere kurulu şunun ideal kuruluşa yaklaştırılarak meşcerelerin doğal gençleştirmeye hazırlanması amaçlanmıştır. -22-
Özet (Çeviri)
SUMMARY DIFFERENT STAND STRUCTURES OF ALTİNTAŞ TERRÎTORİAL DİVİSİON İN KÜTÜHYA FOREST ENTERPRISE On the one hand increasing demands of forest products and on the other hand decreasing of forest areas, forest areas have to be exploited as a rational and full capacity it is possible with rese arching all the companents and structure of the forest stands as a systematical and countinous. To exploited forest area countinously and optimal, with doing of structural analysis of forest stands. The resonable silviculture! treatments are able to determine. For this reason structural analy sis has a great importance. For these purposes explained above a structural analysis have been done in Eğriova working circle which is near to Altıntaş country at Kütahya where inner port of western Anatolia. Lowest elevation of working circle is 1 1 00 m and highest point is there is 221 8 m above from the sea level. According to Erinç Method it is realized that experimental area is a humid area as a annualy. Structural analysis have been done in three different experiment plots which are one of them scotch pine ( Pinus sylvestris L. ) and two them Crimean pine ( Pinus nigra Arnold.ssp.pallasiana ) experi ment plot. As result of this study; It is possible to live of co-dominant trees by the interruption of crown-cover in Crimean pine stands. In the three experimental areas neglecting of silvicultural treatment or aplication of nonproper silvicultural treatments from reproduction stage has caused them to became non-ideal structure. In stands crown closure is reduced highly in some areas. In some trees due to fully stocked growth of trees, some corruption of crown and some anomolies growth were determined. Too much forked trees were seen in scotch pines, because of location of them at the border of natural range area. It will be usufull to make another research project for this reason destruction in genetical structure. Illegal usage of forests by forest village around experimental area have been damaging the stands structure which I has studied. As a result of my work, suitable silvicultural treatments which I can suggest as follows. In Crimean pine stand (Nr 1 ) natural regenaration should be done. Maintenance were suggested in both scotch pine stand (Nr 2) and Crimean pine stand (Nr 3) by maintenance in these stand may obtaine ideal structure and then natural regenaration may begin. -23-