Araştırma projesi yazma eğitiminin proje okulu öğrencilerinin proje hazırlama motivasyonlarına ve performanslarına etkisi
The effect of research project writing training on project school students' project preparation motivation and performance
  1. Tez No: 1012839
  2. Yazar: CEYDA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı proje liselerinde öğrenim gören öğrencilere verilen Tübitak 2204 araştırma projesi yazma eğitiminin, öğrencilerin proje yazma motivasyonlarına olan etkisinin incelenmesidir. Bu etki motivasyonun alt bileşenleri olan beklenti (beklenti-beceri ve beklenti-destek), değer, maliyet bazında incelenmiş olup aynı zamanda cinsiyet faktörünün motivasyondaki değişime olan etkisi de incelenmiştir. Bu çalışma karma yöntem ile tasarlanmış ve örneklem seçiminde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden ulaşılabilir örneklem kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bir proje okulunda 10. ve 11. sınıfta öğrenim gören 21 kız ve 13 erkek olmak üzere 34 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma süresince tüm katılımcılara aynı sınıf ortamında dört hafta süreyle araştırma projesi yazma eğitimi verilmiş; eğitim sürecinde grup içi etkinliklerin yürütülmesi amacıyla öğrenciler altı gruba ayrılmıştır. Araştırmanın ilk ve son haftasında öğrencilere Türk (2024) tarafından beklenti-değer-maliyet kuramı çerçevesinde geliştirilen Araştırma Projesi Motivasyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma kapsamında motivasyon ön test ve son test puanları üzerine yapılan ilişkili örneklemler t-testi sonuçlarına göre verilen eğitimin öğrencilerin motivasyonunda anlamlı derecede bir artış meydana getirdiği görülmüştür. Bu artışın motivasyonun alt bileşenlerinden beklenti bileşeninde, hem beklenti-beceri hem de beklenti- destek bazında gerçekleştiği görülmüştür. Maliyet alt bileşeninde de öğrencilerin maliyet algılarında anlamlı bir azalma meydana gelirken, değer algılarında anlamlı bir değişiklik meydana gelmemiştir. Bununla birlikte motivasyondaki artışta cinsiyet faktörünün anlamlı bir etkisinin olmadığı, her iki cinsiyette de artış olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilere her hafta uygulanan etkinlikler yardımıyla öğrencilerin araştırma konusu seçmeleri, araştırma soruları yazmaları, veri toplama araçları seçmeleri ve araştırma planları oluşturmaları istenmiştir. Etkinlikler aracılığıyla toplanan bu veriler uzman görüşü alınarak hazırlanan değerlendirme rubriğiyle değerlendirilmiş ve puanlandırılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda grupların ortalama puanları baz alındığında, araştırma konusu seçiminde ortalama puan alırken araştırma sorusu yazımında tam puan almışlardır. Ayrıca gruplar veri toplama aracı seçiminde ortalama üzeri puan alırken, araştırma planı oluşturmada en düşük puanı almışlardır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effect of TÜBİTAK 2204 research project writing training on the project writing motivation of students studying at project schools. This effect was analyzed on the basis of the subcomponents of motivation—expectancy (expectancy–ability and expectancy–support), value, and cost—and the effect of gender on changes in motivation was also examined. The study was designed using a mixed-methods approach, and an accessible sampling method, one of the non-random sampling techniques, was employed. The research was conducted with 34 students (21 female and 13 male) studying in the 10th and 11th grades at a project school in Istanbul. During the research, all participants were given training on writing research projects in the same classroom environment for four weeks; students were divided into six groups to carry out group activities during the training process. In the first and last weeks of the study, the Research Project Motivation Scale developed by Türk (2024) based on the expectancy–value–cost theory was administered to the students. According to the results of the paired-samples t-test conducted on the pre-test and post-test motivation scores, the training led to a statistically significant increase in students' motivation. This increase was observed in the expectancy component of motivation, both in terms of expectancy–ability and expectancy–support. While a significant decrease was found in students' perceived cost, no significant change was observed in their perceived value. Moreover, gender was found to have no significant effect on the increase in motivation, as motivation increased for both female and male students. Throughout the study, weekly activities required students to select research topics, formulate research questions, choose data collection tools, and create research plans. The data collected through these activities were evaluated and scored using an assessment rubric developed with expert opinions. Based on the average scores of the groups, students received average scores in research topic selection, full scores in research question writing, above-average scores in selecting data collection tools, and the lowest scores in creating research plans.