Baş-boyun yassı hücreli karsinomlarda klinik ve patolojik prognostik faktörler ile JAK3 geninin in silico ve immünohistokimyasal değerlendirilmesi
In silico and immunohistochemical evaluation of the JAK3 geneand clinical and pathological prognostic factors in head and neck squamous cell carcinomas
- Tez No: 1012880
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Subay, E. A., Baş-Boyun Yassı Hücreli Karsinomlarda Klinik ve Patolojik Prognostik Faktörler İle JAK3 Geninin in Silico ve İmmünohistokimyasal değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Ankara, 2026. Baş-boyun yassı hücreli karsinomları (HNSCC), anatomik ve moleküler heterojenite gösteren, yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip malignitelerdir. Tümör biyolojisinde rol aldığı bildirilen JAK/STAT sinyal yolağının bir bileşeni olan JAK3, hematolojik kanserlerde onkogenik kabul edilmekle birlikte solid tümörlerdeki rolü tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı; HNSCC hastalarında p-JAK3 protein ekspresyonunun klinikopatolojik özellikler ve sağkalım sonuçları (Genel Sağkalım-OS, Hastalıksız Sağkalım-DFS) ile ilişkisini değerlendirmek ve sonuçları in silico verilerle doğrulamaktır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji arşivinde yer alan, 2014-2025 yılları arasında HNSCC tanısı almış ve klinik verilerine tam olarak ulaşılan 189 hasta çalışmaya dahil edildi. Klinikopatolojik korelasyon ve sağkalım analizleri bu hasta grubu üzerinden planlandı. Ancak, immünohistokimyasal değerlendirme aşamasında doku bütünlüğü korunan ve teknik olarak incelenmeye uygun olan 174 hastaya ait tümör dokularında fosforile-JAK3 (p-JAK3) protein ekspresyonu değerlendirildi. Doku bütünlüğünü ve standardizasyonu sağlamak amacıyla Doku Mikroarray (TMA) yöntemi kullanılarak hazırlanan kesitlerde H-skoru (boyama şiddeti x yaygınlığı) hesaplandı. Elde edilen bulgular TCGA veri setinden elde edilen in silico sonuçlarla karşılaştırıldı. Çalışma grubunun (n=189) yaş ortalaması 59,3±14,8 yıl olup, %66,1'i erkektir. Primer tümör en sık dil (%43,9) ve dudak (%24,3) lokalizasyonunda izlenmiştir. H-skoru ile klinikopatolojik parametreler karşılaştırıldığında; ileri tümör evresi (p=0.001), lenf nodu metastazı (p=0.001) ve perinöral invazyon (p=0.001) varlığında p-JAK3 ekspresyonunun anlamlı düzeyde azaldığı ayrıca anatomik lokalizasyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık (p=0.011) bulunarak sert damak tümörlerinde ekspresyonun diğer bölgelere kıyasla düşük olduğu saptanmıştır. Sağkalım analizlerinde; p-JAK3 ekspresyon düzeyindeki (H-skoru) artışın, hem OS hem de DFS süreleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu saptanmıştır (p=0.001). Çok değişkenli Cox regresyon analizinde p-JAK3 ekspresyon düzeyi, yaş ve evreden bağımsız olarak sağkalım ile ilişkili bulunmuştur (OS için HR: 0.743; %95 GA: 0.681–0.811; p=0.001; DFS için HR: 0.611; %95 GA: 0.528–0.708; p=0.001) Sonuç olarak;p-JAK3 protein ekspresyon düzeyinin HNSCC'de klinikopatolojik parametreler ve sağkalım ile anlamlı ilişki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca mRNA düzeyleri ile DNA metilasyon paternleri arasındaki ters yönlü ilişki, epigenetik düzenlemenin bu süreçte rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, p-JAK3'ün HNSCC'de potansiyel bir prognostik belirteç olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Subay, E.A., In Silico and Immunohistochemical Evaluation of the JAK3 Gene and Clinical and Pathological Prognostic Factors in Head and Neck Squamous Cell Carcinomas, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, Ankara, 2026. Head and neck squamous cell carcinomas (HNSCC) are malignancies characterized by anatomical and molecular heterogeneity and are associated with high morbidity and mortality rates. JAK3, a component of the JAK/STAT signaling pathway reported to play a role in tumor biology, is considered oncogenic in hematologic malignancies; however, its role in solid tumors remains controversial. The aim of this study was to evaluate the association between p-JAK3 protein expression and clinicopathological characteristics and survival outcomes (Overall Survival-OS, Disease-Free Survival-DFS) in patients with HNSCC, and to validate the results using in silico data. For this purpose, a total of 189 patients diagnosed with HNSCC between 2014 and 2025, whose clinical data were fully accessible in the archives of the Department of Pathology, Hacettepe University Faculty of Medicine, were included in the study. Clinicopathological correlations and survival analyses were planned based on this patient cohort. However, during the immunohistochemical evaluation phase, phosphorylated-JAK3 (p-JAK3) protein expression was assessed in tumor tissues from 174 patients whose specimens maintained tissue integrity and were technically suitable for analysis. To ensure tissue integrity and standardization, sections were prepared using the Tissue Microarray (TMA) method, and H-scores (staining intensity × extent) were calculated. The obtained data were validated using The Cancer Genome Atlas (TCGA) dataset. The mean age of the study group (n=189) was 59.3±14.8 years, and 66.1% were male. The most common primary tumor sites were the tongue (43.9%) and lip (24.3%). When H-scores were compared with clinicopathological parameters, a statistically significant decrease in p-JAK3 expression was observed in the presence of advanced tumor stage (p=0.001), lymph node metastasis (p=0.001), and perineural invasion (p=0.001). Additionally, a statistically significant difference was found among anatomical localizations (p=0.011), with lower expression detected in hard palate tumors compared to other regions. In survival analyses, an increase in p-JAK3 expression level (H-score) was found to have a statistically significant and favorable effect on both OS and DFS durations (p=0.001). In multivariate Cox regression analysis, p-JAK3 expression level was found to be independently associated with survival, regardless of age and stage (for OS HR: 0.743; 95% CI: 0.681–0.811; p=0.001; for DFS HR: 0.611; 95% CI: 0.528–0.708; p=0.001). In conclusion, p-JAK3 protein expression levels were found to be significantly associated with clinicopathological parameters and survival in HNSCC. Furthermore, the inverse relationship between mRNA expression levels and DNA methylation patterns suggests that epigenetic regulation may play a role in this process. These findings indicate that p-JAK3 may be considered a potential prognostic biomarker in HNSCC.