Örgü kumaş boyama faaliyeti gösteren tekstil endüstrisine ait karbon ayak izi ve su ayak izi hesaplamalarının karşılaştırılması
Comparison of carbon footprnt and water footprint calculations of textile lndustry operating in knit fabric dyeing
- Tez No: 1012894
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Değişen dünya dinamikleri, azalan doğal kaynaklar ve kaliteli merkezli üretim süreçleri gibi başlıca etmenler nedeniyle karbon ayak izi ve su ayak izi kavramları gerek ülkemizde gerek dünyada önemli bir noktaya gelmiştir. Hazırlanan bu tez çalışmasında örgü kumaş türüne boyama yapan bir tekstil endüstrisi işletmesinin IPCC ve DEFRA verilerinden de faydalanılarak karbon ayak izinin ve su ayak izinin hesaplanması, endüstri içi karşılaştırmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışma Tekirdağ ili Muratlı ilçesinde yer alan bir işletmeye ait veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Karbon ayak izi hesaplamaları sonucunda, işletmenin yıllık toplam emisyon miktarı 15.361 ton CO₂e/yıl olarak belirlenmiştir. Emisyonların %76,11'inin Kapsam 1 (doğrudan yakıt tüketimi), %19,54'ünün Kapsam 2 (elektrik tüketimi) ve %4,35'inin Kapsam 3 (dolaylı faaliyetler) kapsamında oluştuğu tespit edilmiştir. Su ayak izi hesaplamaları sonucunda, birim üretim başına toplam su ayak izi değeri 24,096 m³/ton üretim olarak belirlenmiştir. Bu değerin %72,11'ini gri su ayak izi, %22,93'ünü mavi su ayak izi ve %4,96'sını yeşil su ayak izi oluşturmaktadır. Sürdürülebilirlik faaliyetleri düşünüldüğünde, tez çalışmasına konu olan bu türde tekstil endüstrilerinin karbon ayak izi ve su ayak izi değerlerinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiş, sürdürülebilirlik kavramı açısından her işletmenin önlemler almasının gerekli olduğu fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to major factors such as changing global dynamics, diminishing natural resources, and quality-focused production processes, the concepts of carbon footprint and water footprint have become significant both in our country and worldwide. This thesis aims to calculate the carbon footprint and water footprint of a textile industry enterprise that dyes knitted fabrics, using data from the IPCC and DEFRA, and to make an internal industry comparison. The study was conducted using data from an enterprise located in the Muratlı district of Tekirdağ province. As a result of the carbon footprint calculations, the company's total annual emissions were determined to be 15,361 tons of CO₂e/year. It was determined that 76.11% of emissions fall under Scope 1 (direct fuel consumption), 19.54% under Scope 2 (electricity consumption), and 4.35% under Scope 3 (indirect activities). Water footprint calculations determined that the total water footprint value per unit of production was 24.096 m³/ton of production. Of this value, 72.11% was grey water footprint, 22.93% was blue water footprint, and 4.96% was green water footprint. Considering sustainability activities, it was determined that the carbon footprint and water footprint values of this type of textile industry, which is the subject of the thesis, are quite high, and it was concluded that every business needs to take measures in terms of sustainability.