Türkiye'de üretilen bazı kışlık el örgü ipliklerinin başlıca iplik ve lif özellikleri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 722
  2. Yazar: SEMA YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
- 63 - 4. ÖZET Refah düzeyi yüksek ülkelerde insanların elde yapılmış eş yaya karşı ilgi ve talebi gittikçe artmaktadır. Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde ise, gelişmiş ülkelerin talep artışına paralel olarak el işi mamullerinin üretimi önem ka zanmaktadır. El örgü işleri çok eski yıllardan beri, pek çok ülkede ailenin ekonomik yaşantısına bir katkı şeklinde başlamış ve düşünülmüş olmakla beraber, bugün artık zevki i, kazançlı ve boş zamanları değerlendirmede en uygun bir iş olarak görülmek tedir. Şimdiye kadar ülkemizde üretilen el örgü iplikleri üzerin de herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Araştırmamızın amacı bu konuda duyulan eksikliği kısmen de olsa doldurmak ve bu konuda çalışacak olanlara ışık tutmaktır. Bu araştırmanın materyal i, 1985-1986 yılında Türkiye'de kış lık el örgü ipliği tüketiminin büyük bir kısmına cevap veran fabrikalardan ve parakende satış mağazalarından rastgele seçi lerek temin edilmiştir. Bunun için, Türkiye 'de en fazla üretim yapan 5 fabrikaya ait ürünlerin,fantazi türleri hariç, 60 değişik isim altında pi yasaya verilmiş olan yumaklardan 3leT numune al inmiş, toplam 180 numune üzerinde çalışılmıştır. Ancak yumak ağırlığı tesbi- ti için 10 'ar numune seçilerek toplam 600 numune tartılmıştır. Numuneler üzerinde başlıca fiziksel Özellikler olarak ; el örgü ipliğini meydana get-iren liflerde ine elik, uzunluk, kopma mukavemeti, $ uzama; ipliklerde ise numara, büküm, kopma mukavemeti64 ve % uzama özellikleri incelenmiştir. İplikleri oluşturan lifler ve karışım oranları kimyasal yollarla kalitatif ve kantitatif olarak analiz edilmiştir. Buna göre araştırmada elde olunan sonuçlar aşağıda kısaca özetlenmiştir. - Türkiye'de üretilen el örgü ipliklerinde kollanılan akrilik liflerin ortalama incelikleri en düşük 20.68 *“ 0.25A* en yüksek 28.02 - 0.32 At \ ortalama uzunlukları en düşük 117.33 ”^0.26 mm, en yüksek 134.30 £ 0.57 mm i ortalama mukave metleri en düşük 8.57.*“ 0.25pond, en yüksek 13.34 ^0.23 pond; ortalama % uzama değerleri ise en düşük % 27-26 * 0.51,en yük sek % 28.55 - 0.74 olarak saptanmıştır. Akrilik liflerde, ilk üç özellik bakımından firmalar arasın da istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmasına karşı lık, # uzama değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı sayılabi lecek farklılıklar bulunmamıştır. - El örgü ipliklerinde kullanılan tiftik liflerinin ortala ma incelikleri en düşük 35.89 *”1.72/4,en yüksek 43.69 - 1.09/K ; ortalama uzunlukların en düşük 157.90 * 2.30 mm, en yüksek 163.54 ^“ 2.05 mm ; ortalama kopma mukavemetlerin en düşük 33.08 ”£ 0.81 pond, en yüksek 36.99 * 1.00 pond ; ortalama $ uzamaların ise en düşük % 36.55 ~^ 0.66, en yüksek % 39.15 ^“0.38 olduğu saptanmıştır. Tiftik liflerinde incelik bakımından, firmalar arasında, is tatistiksel olarak önemli sayılabilecek farklılık bulunduğu halde, diğer üç özellik bakımından firmaların kullandıkları tif tik liflerinin farklı olmadığı anlaşılmıştır. - Araştırılan yün liflerinin ortalama inceliklerinin en- 65 - düşük 28.30 - 0.68/H,en yüksek 33.06 - 1.02 M ; ortalama uzun lukların en düşük 150.78 - 0.75^ en yüksek 155.70 - 2.40 mm ; ortalama kopma mukavemetlerin en düşük 16.60 - 0.53 pond^en yüksek 18.26 - 0.64 pond ; ortalama % uzamaların ise en düşük % 37.25 - 0.89, en yüksek % 38.59 * 0.60 olduğu görülmüştür. Firmalar arasında, kullandıkları yün liflerinin incelikle ri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olma sına karşılık, diğer özelliklerinde önemli sayılabilecek fark lılıklar görülmemiştir. - Yalnızca bir firmanın ürünlerinde kullanılan poliamid liflerinin ortalama inceliği 46.72 ^ 2.92 m »ortalama uzunlu ğu 81.98 - 0.36 mm, ortalama kopma mukavemeti 70.19 ^ 1.13 pond, ortalama % uzaması ise % 40.88 - 0.80 olarak bulunmuştur. - Türkiye'de üretilen, # 100 akrilik liflerden yapılmış el örgü ipliklerinde en kalın numara 3.35/2 Nm,en ince numa ra 12.78/3 Nm, % 100 yün liflerinden yapılmış olanlarda en kalın numara 7.61/3 Nm,en ince numara 22.40/6 Nm, yün-tiftik ve akrilik karışımlarından yapılmış ipliklerde en kalın numa ra 4.14/2 Nm,en ince 11.96/3 Nm, poliamid ve akrilik karışım larında 5.91/2 Nm, ve 5« 06/2 Nm olarak saptanmıştır. Araştırılan numunelerin kendi içlerinde numara bakımından büyük bir varyasyon göstermediği gözlenmiştir. El örgü ipliklerinde katların sayılarının 2 veya 3 olduğu, yalnızca bir firmanın 6 katlı iplik yaptığı görülmüştür. - Bu ipliklerin büküm sayıları, # 100 akrilik liflerden yapılmış olanlarında katlı ipliklerin en düşük 86.13 t/m, en yüksek 146.27 t/m ; katlarda ise en düşük 177.75 t/m, en yük sek 373.34 t/m i % 100 yün liflerinden yapılanlarda katlı- 66 ipliğin en düşük 82.10 t/m, en yüksek 120.67 t/m ; katlarda en düşük 201.82 t /m, en yüksek 260.97 t/m ; yün -t if tik ve akrilik liflerinden yapılmış ipliklerde katlı ipliğin en düşük 81.92 t/m, en yüksek 125.00 t/m ; katlarda ise en düşük 172.26 t/m. en yüksek 364.09 t/m ; poliamid ve akrilik liflerinden yap il ani arda, katlı ipliğin 96.80 t/m ve 102.40 t/m, katların ise 178.50 t/m ve 178.86 t/m olduğu saptanmıştır. Bu içliklerde büküm yönleri ise, katlı ipliğin ”S“ büküm, katların ise ”Z " büküm olduğu görülmüştür. Genel olarak el örgü ipi iki «rinde, kati ardaki büküm varyas yonu, katlı ipliğinkinden daha yüksektir. - % 100 Akrilik liflerinden yapılmış ipliklerde ; kopma mukavemetleri en düşük 1201.67 pond, en yüksek 7056.35 pond ; # uzamaları ise en düşük % 15. 04, en yüksek % 36.57 î # 10° vün liflerinden yapılmış ipliklerde kopma mukavemetleri en düşük 1942.67 pond, en yüksek 2501.82 pond ; % uzamaları ise en düşük /^L2.79»en yüksek/25.01 ; yün-tiftik ve akrilik liflerinden ya pılmış olanlarda kopma mukavemetleri en düşük 1381.43 pond, en yüksek 5200.00 pond ; % uzamaları ise en düşük # 13*03 en yük sek % 29.87 î poliamid ve akrilik liflerinden yapılmış iplik lerde kopma mukavemetleri 2210.00 pond ve 2780.00 pond,# uza maları ise % 28.60 ve % 30.60 olarak saptanmıştır. - Araştırmada kışlık el örgü ipliklerinde genel olarak akrilik, yün ve tiftik liflerinin tercih edildiği. poliamid liflerinin diğer lifler kadar çok kullanılmadığı görülmüştür. Genel olarak etiketlerde belirtilen lif karışım oranları ile araştırmada bulunan oranlar arasında istatistiksel olarak önemli sayılabilecek farklar bulunmuş, hayvan s al lif oranının- 67 - etikette belirtilenlerden düşük olduğu anlaşılmıştır. Firmala rın el örgü ipliklerinde kullandıkları hayvansal lif oranının en düşük % 9.67 ± 0.16, en yüksek % 49.29 - 0.21 olduğu gözlen miştir. Akrilik ve poliamid karışımlarında ise akrilik lifle rinin oranı % 4-9.30 ± o. 28 ve % 49.55 - 0.21 olarak saptanmış tır. Firmaların genel olarak, # 100 akrilik, % 100 yün,yün-tif- tik ve akirlik, akrilik ve poliamid liflerinden oluşan el örgü iplikleri ürettikleri görülmüştür. - Araştırmada el örgü ipi iki erinde, genel olarak, etikette belirtilen yumak ağırlıkları ile araştırmamızda saptanan ağır lıklar arasında istatistiksel olarak önemli sayılabilecek fark lar bulunduğu,. yumakların etiketlerde belirtilenden daha hafif olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 68 - SUMMARY People living developed countries are getting more otwer interested in hand made objects. On the hand, in the countries that are not yet developed or developing, t he production of hand made objects are becoming important in accordance with the increasing demOnd in developed countries. In the ancient times the hand knitted objects were thought as being supplements to the economic life of the family. But today, they are made for pleasure and to utilize the free time. Until now no research has been carried out on the hand knitted yarns produced in our country. The purpose of this study is to fill the gap on this subject and to quide those who are going to do research on this subject. The materials for this research have been chosen at random from the factories and retail stores. 60 differently named balls were taken from 5 different factories in Turkey and each different ball was sampled 3 times. Thus a total of 180 samples were obtained. However, to compare the standart weight, that is given on the label, 10 balls from each variety were chosen from the shops where they were sold and they were weighed. As the main physical properties, the fineness, length, breaking strength, % elongation at break hawe been examined on the fibers which form the hand knitting yarns, the count, breaking strength, elongation at break on the yarns, also have- 69 - been examined. The fibers that formed the yarns and their fiber ratio were examined chemically in two ways : 1-) Quantitatively 2-) Qualitatively The conclusions are summarized below : - The average finenesses of the acrylic fibers used in various hand knitted yarns produced in Turkey were as fallows: The lowest value : 20.68 ± 0.25/w The highest value: 28.02 - 0.32/1 The average length : The lowest value 117.33 *“ 0.26 mm, the highest value 134.30 - 0.57 mm. The average breaking strength : The lowest value 8.57 - 0.25 pond, the highest value 13-34- - 0.23 pond. The average percentage extension at break : The lowest value 27.26 % ± 0.51, the highest value 28.55 #*D.74”There were significant differences between the factories for the first three properties of the acrylic fibers. The differences between the percentage extension values were found not significant statistically. - The average finenesses of the mohair used in hand knitted yarns were as fallows : The lowest value : 35.89 * 1.72/* The highest value : 43.69 - 1.09/1 The lowest length value : 157.90 - 2.30 mm. The highest length value : 163.54 - 2.05 mm. The lowest breaking strength value : 33-08 - 0.81 pond. The highest breaking strength value : 36.99 - 1.00 pond.- 70 - The average percentage extension : The lowest value : 36.55 % - 0.66, the highest value : 39.15 * 0.38 There were statistically significant differences between the factories for the fineness of the mohair hand knitted yarns, but on the other hand no significant difference has been found for the other three properties. - The average finenesses of the wool fibers are given below : The lowest value is 28.30 - 0.68 Al,the highest value is 33.06 - 1.02yu. The average length : The lowest value is 150.78 ^ 0.75 nun, the highest value is 155.70 ^"2.40 mm. The lowest breaking strength value : 16.60 - 0.53 pond. The highest breaking strength value : 18.26 - 0.64 pond The average percentage extension : The lowest value is 37.25 % - 0.89, the highest value is 38.59 % - 0.60. There were statistically noticeable differences between - the factories for the fineness of the wool fibers, but no significant differences have been found for the other properties - Poliamid fibre® were used in the products of one factory only. The results concerning the poliamid yarns are given below : The average fineness : 46.72 - 2.92/a The average length : 81.98 - 0.36 mm. The average breaking strength : 70.19 - 1.13 pond The average percentage extension at break : 40.88 % ± 0.80- 71 - - The yarns produced by 100 % acrylic fibers in Turkey have the following counts : The coarsest count : 3.55/2 Nm. The finest count : 12. 78/3 Nm. The yarns produced by 100 % wool fibers in Turkey hawe the following counts : The coarsest count : 7.61/3 Nm. The finest count : 22.40/6 Nm. In the blends of wool -mohair and acrylic : The coarsest count : 4-. 14/2 Nm. The finest count :11.96/3 Nm. In the blends of poliamid and acrylic : The coarst count : 5*06/2 Nm. The finest count : 5-91/2 Nm. There is not any big variation on the count within each type of the examined samples. The number of folds in hand knitted yarns were 2 or 3 j there was only one firm which made 6 fold yarns. - The twists of these yarns in the folded yarns made of 100 % acrylic fabrics were as fallows. The lowest twist : 86.13 t/m The highest twist:146.2? t/m. Each fold had the lowest value as 177.75 t/m, the highest value as 373- 34- t/m. In the folded yarns made of 100 # wool, the lowest twist is 82.10 t/m, the highest twist is 120.67 t/m. Each fold had the lowest value as 201.82 t/m, the highest value as 260.97 t/m.- 72 - In the folded yarns made of a blend of wool -mohair and acrylic fibers rthe lowest twist is 81.92 t/m, the highest twist is 125.00 t/m. Each fold had the lowest value as 172.26 t/m, the highest value as 364.09 t/m In the folded yarns made with poliamid and acrylic fibers the lowest twist is 96.80 t/m, the highest twist is 102#4o t/m. Each fold had the lowest value as 178.50 t/m, the highest value as 178.86 t/m. The twist directions of this treads are shown below : The folded yarns have S twist. Each fold has Z twist. Generally the twist variation of each fold of the hand knitted yarns is higher than the folded yarns : - In the yarns made of 100 % acrylic fibers the values obtained are as follows : The breaking strength : The highest value ;7056.35 pond, the lowest value : 1201.67 pond. % extension at break : The highest value : 36.57 % The lowest value : 15.04 % In the yarns made of 100 % wool the highest value of the breaking strength is 2501.82 pond, the lowest value is 1942.67 pond. % extension at break : The highest value if 25.01 #, the lowest value \s 12.79 %. In the yarns made of wool-Mohair and acrylic fibers, the highest value of the breaking strength is 5200.00 pond the lowest value is 1381.43 pond.- 73 - % extension at break : The highest value is 29.87 #,the lowest value 'ts 13.03 #. In the yarns made of poliamid and acrylic fibers, the values of the breaking strength are 2210,00 pond-2780.00 pond. Thus % extension at break : 28.60 % and 30.60 % - In our research it has been found out that acrylic, wool and mohair fibers are preferred in hand knitted yarns as suitable for the winter. On the other hand the poliamid fibers are not used as much as the other fibers. Generally we have observed noticeable differences between the measurments on the blend and the proportions stated on the labels as follows. The proportion of the animal fibers were smaller than the stated value on the labels. The value of the animal fiber proportion used in hand knitted yarns by the manufacturers are; The lowest value :9.67 % - 0.16, the highest value :49.29 % ± 0.21 In the acrylic and poliamid blends, the proportions of the acrylic fibers are 49. 30 % - 0.28 and 49.55 % - 0.21. It has been found that generally the manu factorers produce hand knitted yarns made of 100 % acrylic, 100 % wool, wool- mohair and acrylic, acrylic and poliamid - In our research, generally the weights of the yarn balls show statistically noticeable differences as compared to the weights stated on the labels. The yarns were much lighter than the stated values on the labels.