Milletlerarası hakem kararlarının iptal edilme sebeplerinden tarafların eşitliği ilkesinin ihlali
Violation of the principle of equality of the parties as a ground for the annulment of international arbitral awards
- Tez No: 1012953
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, öncelikle hakem kararlarına karşı açılabilecek iptal davası kurumu genel çerçevesiyle ele alınmış; iptal davasının hukuki niteliği ve iptal sebepleri Milletlerarası Tahkim Kanunu hükümleri doğrultusunda incelenmiştir. Devamında ise, iptal sebeplerinden biri olan tarafların eşitliği ilkesinin ihlali ayrıntılı biçimde ele alınmış; bu ilkenin kapsamı, tahkim yargılamasındaki görünüm biçimleri ve hakem kararlarının iptaliyle olan bağlantısı doktrin ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, tarafların eşitliği ilkesinin ihlal edildiğinin kabul edilebileceği durumlar ile bu ilkenin ihlal edilmediği hâller arasındaki sınırların ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, first, the institution of the action for annulment that may be brought against arbitral awards is addressed within its general framework; and the legal nature of the action for annulment and the grounds for annulment are examined in accordance with the provisions of the International Arbitration Law. Subsequently, the violation of the principle of equality of the parties, which is one of the grounds for annulment, is discussed in detail; and the scope of this principle, its manifestations in arbitral proceedings, and its connection with the annulment of arbitral awards are evaluated in light of doctrine and judicial decisions. The study aims to set out the boundaries between the circumstances in which the principle of equality of the parties may be deemed to have been violated and the cases in which this principle is not violated.