Tevhid âyetlerinin anlatımında temsil: Risâle-i Nûr örneği
Representati̇on i̇n the exposi̇ti̇on of the verses of tawhīd: The example of the Ri̇sale-i̇ Nur
  1. Tez No: 1012991
  2. Yazar: ÖNDER FATİH DEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ABDURAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
“Tevhid Âyetlerinin Anlatımında Temsil: Risâle-i Nûr Örneği”başlıklı bu çalışmanın temel amacı, beyan ilminin anlatım türlerinden biri olan temsil metodunun, İslâm inancının merkezini teşkil eden tevhid hakikatinin anlaşılmasındaki işlevini incelemektir. Bu inceleme, tevhid âyetlerinin temsil bağlamında yorumlanması çerçevesinde ve Risâle-i Nûr özelinde gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın materyalini başta Saîd Nursî'nin Risâle-i Nûr adlı eserleri olmak üzere klasik belâgat kaynakları ve alanda yapılan çalışmalar oluşturmakta; yöntem olarak ise kavramsal analiz ve literatür taraması teknikleri kullanılmaktadır. Çalışmamız, beyan ilmi çerçevesinde temsil ve temsile dayalı anlatım biçimlerinin ele alınmasıyla başlamaktadır. Bu kapsamda temsil kavramının tanım ve öneminden sonra tasvir başlığı altında tahyîl, tecsîm, tenâsuk, diyalog, soru ve istidlâl üslûbu gibi temsile dayalı anlatım biçimleri incelenmekte; ardından Risâle-i Nûr'da temsil metodunun nasıl kullanıldığı ele alınmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre tevhid hakikati, Risâle-i Nûr'da ilâhî zât, isim-sıfat ve fiiller çerçevesinde hem ilmî hem de temsilî bir dil ile temellendirilmektedir. Bu kapsamda öncelikle Saîd Nursî'nin zât, isim-sıfat ve fiillere dair görüşleri tespit edilmiş, ardından bu konularda başvurduğu temsiller ortaya konulmuştur. Zâta dair temsiller incelenirken güneş, nakkaş, sultan, padişah ve komutan gibi örnekler üzerinden ilâhî hakikatler açıklanmış; daha sonra ilâhi isimler bağlamında özellikle esmâ-i hüsnânın kâinattaki tecellileri ile ism-i a'zam olarak kabul edilen“Ferd, Hayy, Kayyûm, Hakem, Adl ve Kuddûs”isimlerinin tecellileri Saîd Nursî'nin temsilî anlatımı çerçevesinde ele alınmıştır. İlâhî sıfatlar bağlamında ise genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra ilim, irade ve kudret sıfatları müstakil olarak incelenmiş ve bu sıfatlara ilişkin temsiller tespit edilerek aktarılmıştır. Aynı doğrultuda ilâhî fiiller konusunda da Saîd Nursî'nin yaklaşımı belirlenmiş ve bu alandaki temel çizgisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study, titled“Representation in the Expression of the Verses of Tawḥīd: The Example of the Risāle-i Nūr,”is to examine the function of the method of representation (tamthīl), which is one of the modes of expression within the science of bayān (rhetoric), in understanding the truth of tawḥīd that constitutes the core of Islamic belief. This examination is carried out within the framework of interpreting the verses of tawḥīd in the context of representation, with a particular focus on the Risāle-i Nūr. The materials of the study consist primarily of the works of Saîd Nursî, especially the Risāle-i Nūr, along with classical sources of rhetoric and studies conducted in the field; methodologically, conceptual analysis and literature review techniques are employed. Our study begins with an examination of representation and representation-based modes of expression within the framework of the science of bayān. In this context, following the definition and significance of the concept of representation, various forms of representation-based expression—such as imaginative depiction (takhyīl), embodiment (tajsīm), harmony (tanāsuq), dialogue, questioning, and the style of inference (istidlāl)—are analyzed under the heading of depiction (taṣwīr). Subsequently, the manner in which the method of representation is employed in the Risāle-i Nūr is discussed. According to the findings of the study, the truth of tawḥīd in the Risāle-i Nūr is grounded through both a scholarly (discursive) and a representational language within the framework of the Divine Essence, names-attributes, and acts. In this regard, first, Saîd Nursî's views on the Essence, names-attributes, and acts are identified, and then the representations he employs on these subjects are presented. In examining the representations related to the Divine Essence, divine realities are explained through examples such as the sun, the engraver (artist), the sultan, the monarch, and the commander. Subsequently, within the context of the Divine Names, the manifestations of the Most Beautiful Names (al-asmāʾ al-ḥusnā) in the universe—particularly the manifestations of the names regarded as the Greatest Name (al-ism al-aʿẓam), namely al-Fard (The One), al-Ḥayy (The Ever-Living), al-Qayyūm (The Self-Subsisting), al-Ḥakam (The Judge), al-ʿAdl (The Just), and al-Quddūs (The Most Holy)—are addressed within the framework of Saîd Nursî's representational discourse. With regard to the Divine Attributes, after a general evaluation, the attributes of knowledge (ʿilm), will (irāda), and power (qudra) are examined individually, and the representations related to these attributes are identified and conveyed. In the same vein, concerning the Divine Acts, Saîd Nursî's approach is determined, and an attempt is made to present his fundamental perspective in this domain.