Kromozom anomalisi veya tek gen düzeyinde varyant saptanan çocuklarda kardiyovasküler bulguların değerlendirilmesi
Assessment of cardiovascular findings in children with chromosomal anomalies or single-gene variants
  1. Tez No: 1013007
  2. Yazar: SİBEL BAŞER BÜYÜKKESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Trakya Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde Ocak 2018–Ocak 2024 arasında izlenen Down sendromu, Turner sendromu, Noonan sendromu , DiGeorge sendromu, Marfan sendromu, Williams sendromu, Tüberoskleroz ve Duchenne müsküler distrofi (DMD) tanılı olguların demografik verileri, büyüme SDS'leri ve başlangıç–kontrol ekokardiyografileri geriye dönük incelendi. Büyüme için genel (Neyzi) ve sendroma özgü (Zemel, Rongen-Westerlaken, Malaquias) referanslar; aort ölçümleri için Cantinotti ve Quezada Z-skorları kullanıldı. Kategorik değişkenlerde Ki-kare, eşleştirilmiş sürekli değişkenlerde uygun parametrik/parametrik olmayan testler uygulandı. Down sendromunda konjenital kalp hastalığı oranı yüksek bulundu. Sırasıyla atriyoventriküler septal defekt (AVSD), mitral yetersizlik (MY), ventriküler septal defekt (VSD), atriyal septal defekt (ASD) izlendi. AVSD'nin en sık olmasına bağlı opere olma durumu da yüksekti. Down sendromunda AVSD varlığında MY progresyonu anlamlı olarak yüksekti. Turner sendromunda hastaların yarıdan fazlasında konjenital kalp hastalığı olup en sık biküspit aorta, ardından koarktasyon ve asendan aort dilatasyonu görüldü; kontrol Z-skorları tüm segmentlerde arttı ve Cantinotti, Quezada'ya göre istatiksel anlamlı daha yüksek değer hesapladı. Noonan sendromunda kardiyak tutulum %76,9; en sık pulmoner kapak stenozu, ardından hipertrofik kardiyomiyopati ve ASD izlendi; hafif-orta pulmoner stenoz stabil seyretti, pulmoner yetmezlik hafif arttı. DiGeorge sendromunda konjenital kalp hastalığı %77,2 olup konotrunkal anomaliler baskındı. Marfan sendromunda pediatrik yaşta mitral kapak prolapsusu ve mitral yetmezlik önde, aort dilatasyonu daha düşük orandaydı. Williams sendromunda en sık supravalvüler aort stenozu ve periferik pulmoner stenoz raporlandı. Aort stenozunda progresyon sıklığı düşüktü. Tüberosklerozda en sık multiple rabdomyom görülmekle birlikte, takipte çoğunda spontan regresyon görüldü. DMD'de ekokardiyografi çoğu olguda normal iken adölesanda dilatasyon belirgindi. Büyüme değerlendirmelerinde genel referanslar, sendroma özgü eğrilere kıyasla boy/vücut ağrılığı sapmalarını olduğundan fazla gösterdi. Sendroma özgü büyüme ve kardiyak referansların kullanımı klinik yorumları belirgin etkilemektedir. Down sendromunda AVSD, Turner sendromunda aortopati, Noonan sendromunda sağ ventrikül çıkış yolu patolojileri ve DiGeorge sendromunda konotrunkal defektler yoğun izlem gerektirmektedir. Seri ekokardiyografi, çocukluk çağında bile prognozu yönlendiren değişimleri güvenle yakalamaktadır.
Özet (Çeviri)
The demographic data, growth SDS values, and baseline–follow-up echocardiographic findings of patients diagnosed with Down syndrome, Turner syndrome, Noonan syndrome, DiGeorge syndrome, Marfan syndrome, Williams syndrome, Tuberous sclerosis and Duchenne muscular dystrophy (DMD) were retrospectively analyzed in the Pediatric Cardiology Clinic of Trakya University between January 2018 and January 2024. General (Neyzi) and syndrome-specific growth references (Zemel, Rongen-Westerlaken, Malaquias) and aortic measurement Z-scores (Cantinotti and Quezada) were used. Chi-square and appropriate parametric/non-parametric tests were applied according to variable type. In patients with Down syndrome, the prevalence of congenital heart disease was high, most commonly atrioventricular septal defect (AVSD), followed by mitral regurgitation, ventricular septal defect (VSD), and atrial septal defect (ASD). The presence of AVSD was associated with a significantly higher progression of mitral regurgitation. More than half of Turner syndrome patients had congenital heart disease, most frequently bicuspid aortic valve, followed by coarctation and ascending aortic dilatation; follow-up Z-scores increased significantly in all segments, with Cantinotti values higher than Quezada. In Noonan syndrome, cardiac involvement (76.9%) was mainly pulmonary valve stenosis, followed by hypertrophic cardiomyopathy and ASD; mild-to-moderate pulmonary valve stenosis remained stable, while pulmonary regurgitation slightly increased. DiGeorge syndrome patients (77.2%) predominantly had conotruncal defects. In Marfan syndrome, mitral valve prolapse and mitral regurgitation predominated, with less frequent aortic dilatation. Williams syndrome cases mainly showed supravalvular aortic and peripheral pulmonary stenosis with low progression rates. Multiple cardiac rhabdomyomas in Tuberous sclerosis tended to regress spontaneously, whereas DMD cases were largely normal in childhood, showing dilation during adolescence. General growth references exaggerated height and weight deficits compared to syndrome-specific charts. Syndrome-based growth and cardiac references significantly refine clinical interpretation. AVSD in Down syndrome, aortopathy in Turner syndrome, right ventricular outflow tract abnormalities in Noonan syndrome, and conotruncal defects in DiGeorge syndrome require close longitudinal follow-up. Serial echocardiography can reliably detect prognostic changes even during childhood.