Liquid-filled bubble deck slabs as energy-absorbing liquid tanks under seismic excitation: A numerical investigation
Sıvı dolu bubble deck döşemelerin deprem etkisi altında enerji sönümleyici sıvı tankları olarak davranışı: Sayısal bir inceleme
  1. Tez No: 1013109
  2. Yazar: NABILA NURAZIZAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OZAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Beton, inşaat sektöründe en yaygın kullanılan malzemelerden biri olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, geleneksel betonarme döşeme sistemleri genellikle büyük miktarda malzeme gerektirir ve bu da yapısal öz ağırlığın artmasına neden olur. Kabarcık döşeme, daha az malzeme kullanırken yapısal kapasiteyi koruyan iki eksenli bir içi boş döşeme teknolojisidir. Buna karşın, hafif yapısal tasarımların yanal yüklere (örneğin deprem kaynaklı hasarlar) karşı daha fazla duyarlılık gösterdiği görülmüştür. Ayrıca, yüksek binalarda en yaygın olarak kullanılan pasif titreşim kontrol yöntemlerinden biri, ayarlı sıvı sönümleyiciler (TLD'ler)dir. Bu araştırmada, enerji emici sıvı tankları olarak sıvı dolu kabarcık döşeme plakaları kullanan yüksek yapıların sismik tepkisini değerlendirmek için nicel bir yaklaşım kullanılmıştır. Sıvının serbest yüzeyinin hareketini simüle etmek için sıvı hacmi (VOF) yöntemi benimsenirken, yapısal tepkiyi belirlemek için tek yönlü sıvı-yapı etkileşimi (FSI) yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmada, sismik dalgaların on katlı bir yapı üzerindeki etkisi incelenmiş ve döşeme tasarımlarındaki ve sıvı dolum seviyelerindeki farklılıklar dikkate alınmıştır. Döşeme boşluklarında sıvı bulunmasının yapısal deformasyonu azalttığı ve yapısal dinamik tepki üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Concrete remains one of the most widely used materials in the construction industry. However, conventional reinforced concrete slab systems typically require large material volumes, leading to increased structural weight. Bubble deck is a biaxial hollow slab technology that uses less material but retains structural capacity. In contrast, lightweight structural designs have shown increased sensitivity to lateral loads (e.g. earthquake-induced damage). Moreover, one of the most widely used forms of passive vibration control in tall buildings is the tuned liquid dampers (TLDs). In this research, a numerical modeling approach is used to evaluate the seismic response of tall structures using liquid-filled bubble deck slabs as energy-absorbing liquid tanks. The volume of fluid (VOF) method was adopted to simulate the motion of liquid free surface, while a one-way fluid-structure interaction (FSI) technique was utilized to determine structural response. The study examined the impact of seismic waves on a ten-story structure and considered variations in slab designs and levels of liquid filling. Findings indicate that the presence of liquid in slab cavities reduce the structural displacement thus considered to have a great impact on structural dynamic response.