Biyofilik tasarım unsurlarının ofislerde çalışanların dikkat, yaratıcılık ve stres düzeyleri üzerine etkilerinin sanal gerçeklik teknolojisi ile belirlenmesi
Determining the effects of biophilic design elements on attention, creativity, and stress levels of office workers using virtual reality technology
  1. Tez No: 1013129
  2. Yazar: BİLGE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, biyofilik tasarım unsurlarının Akdeniz Üniversitesi akademik personeli özelinde dikkat, yaratıcılık ve stres düzeyleri üzerindeki etkileri sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kullanılarak incelenmiştir. Katılımcılar farklı biyofilik unsurlar içeren sanal ofis ortamlarını deneyimlemiş; yaratıcılıkları Stroop renk ve kelime testi (SCWT) ile, dikkat seviyeleri Alternatif Kullanımlar Testi (AU) ile, fizyolojik ve bilişsel ölçümler (Durumluk Kaygı Envanteri) ile stres düzeyleri değerlendirilmiştir. Doğa ve bitki ile ilgili bilgi birikimi ile cinsiyet gibi değişkenlerin etkisi incelenmiş ve veriler doğrusal karma etkili modellerle analiz edilmiştir. Bulgular, biyofilik tasarım unsurlarının psikolojik ve bilişsel çıktılar üzerindeki etkisinin değişken olduğunu göstermiştir. Doğa manzarası stres düzeyini azaltmış; bitki yoğunluğunda orta düzey (8 bitki) en düşük stres ile ilişkilendirilirken, daha yüksek yoğunlukta bu etkinin zayıfladığı görülmüştür. Dikkat ve yaratıcılık açısından mobilya türü istatisitiki olarak anlamlı bulunurken; ahşap mobilyalı ortamlarda daha yüksek dikkat ve yaratıcılık skorları elde edilmiştir. Buna karşılık bitki yoğunluğu ve manzaranın dikkat ve yaratıcılık üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır.Ayrıca doğa/bitki bilgi birikimi ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Sonuç olarak, biyofilik tasarımın ofis ortamlarında psikolojik iyilik hâlini ve bilişsel performansı destekleyebileceği, ancak bu etkinin tüm tasarım bileşenleri için eşit olmadığı ve özellikle doğal materyal kullanımının ve iç mekân bitki sayısının daha belirgin rol oynadığı belirlenmiştir. Bu bulgular, biyofilik tasarım uygulamalarında tasarım bileşenlerinin kullanıcı odaklı ve seçici bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of biophilic design elements on attention, creativity, and stress levels among academic staff at Akdeniz University using virtual reality (VR) technology. Participants experienced virtual office environments containing various biophilic elements; their creativity was assessed with the Stroop Color and Vocabulary Test (SCWT), their attention levels with the Alternative Uses Test (AU), and their stress levels with physiological and cognitive measurements (State Anxiety Inventory). The effects of variables such as knowledge of nature and plants and gender were examined, and the data were analyzed using linear mixed-effects models. The findings showed that the effect of biophilic design elements on psychological and cognitive outcomes varied. Natural scenery reduced stress levels; moderate plant density (8 plants) was associated with the lowest stress, while this effect weakened at higher densities. Furniture type was statistically significant in terms of attention and creativity; higher attention and creativity scores were obtained in environments with wooden furniture. In contrast, plant density and scenery did not have a significant effect on attention and creativity. Furthermore, no significant differences were found between groups in terms of nature/plant knowledge and gender. In conclusion, it was determined that biophilic design can support psychological well-being and cognitive performance in office environments, but this effect is not equal for all design components, and the use of natural materials and the number of indoor plants play a more significant role.These findings suggest that biophilic design applications should adopt a user-centered and selective approach to design components.