Medicago sativa çeşitlerinde nanopartikül uygulamalarıyla ruminant hayvanlarda ruminal şişmenin azaltılmasında rol alan proantosiyanidin ve tanen birikiminin artırılması
Investigation of the potential effects of nanoparticle applications on the enhancement of tannin and proanthocyanidin accumulation in medi̇cago sati̇va cultivars for the mitigation of ruminal bloat
  1. Tez No: 1013191
  2. Yazar: ESRA SARIŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALBAYRAK TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Medicago sativa çeşitlerinde nanopartikül uygulamalarının çözünür tanen ve proantosiyanidin birikimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında farklı yonca çeşitlerine çinko oksit (ZnO), bakır oksit (CuO) ve kalsiyum oksit (CaO) nanopartikülleri 1 ve 2 ppm konsantrasyonlarında uygulanmıştır. Uygulamalar sonrasında bitki örneklerinde proantosiyanidin (PA), çözünür tanen, toplam protein ve toplam yağ içerikleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre nanopartikül uygulamaları genel olarak proantosiyanidin ve çözünür tanen içeriklerinde artışa neden olmuştur. En yüksek artış ZnO 2 ppm uygulamasında belirlenmiştir. Protein ve yağ içeriklerinde ise bitki çeşidine ve uygulama dozuna bağlı farklılıklar gözlenmiştir. Kayseri ve Bilensoy çeşitlerinde belirgin artışlar tespit edilirken, Gözlü çeşidinde değişimler daha sınırlı kalmıştır. Bu bulgular, nanopartikül uygulamalarının Medicago sativa çeşitlerinde sekonder metabolit birikimini artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of nanoparticle applications on tannin and proanthocyanidin accumulation in Medicago sativa cultivars. Within the scope of the study, zinc oxide (ZnO), copper oxide (CuO), and calcium oxide (CaO) nanoparticles were applied to different alfalfa cultivars at concentrations of 1 and 2 ppm. Following the applications, proanthocyanidin (PA), soluble tannin, total protein, and total fat contents of the plant samples were analyzed.According to the results, nanoparticle applications generally increased proanthocyanidin and tannin contents. The highest increase was observed in the ZnO 2 ppm treatment. Variations in protein and fat contents were found to depend on plant cultivar and nanoparticle dose. Significant increases were detected in Kayseri and Bilensoy cultivars, whereas changes were more limited in the Gözlü cultivar. These findings indicate that nanoparticle applications can enhance secondary metabolite accumulation in Medicago sativa cultivars.