Sistemsel engellere rağmen hasta güvenliğinin sağlanması: Sağlık personelinin perspektifinden nitel bir araştırma
Ensuring patient safety despite systemic barriers: A qualitative study from the perspective of healthcare personnel
  1. Tez No: 1013319
  2. Yazar: SELAY DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin güvenli, etkili ve nitelikli biçimde sunulması, hasta güvenliği anlayışının sağlık sisteminin temel bileşenlerinden biri olarak ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Tanı, tedavi, bakım, izlem ve bildirim süreçlerinde ortaya çıkabilecek hataların önlenmesi; yalnızca bireysel dikkat ve mesleki beceriyle değil, aynı zamanda kurumsal standartlar, ekip içi iletişim, eğitim, yönetim desteği, dijital sistemler ve çalışma koşullarıyla da yakından ilişkilidir. Bu durum, hasta güvenliğinin yalnızca klinik uygulamaların doğruluğu ile sınırlı olmadığını; sağlık hizmetinin örgütlenme biçimi, çalışanların görevlerini yerine getirme koşulları ve kurum içindeki güvenlik kültürü ile birlikte değerlendirilmesi gereken çok boyutlu bir alan olduğunu göstermektedir. Bu nedenle hasta güvenliğinin, sağlık profesyonellerinin mesleki deneyimleri, gözlemleri ve algıları üzerinden değerlendirilmesi önemli görülmektedir. Bu araştırma, sağlık profesyonellerinin hasta güvenliğine ilişkin görüşlerini, günlük uygulamalarını, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 12 sağlık profesyonelinden elde edilmiştir. Veri toplama sürecinde katılımcıların hasta güvenliği kavramına ilişkin değerlendirmelerini, günlük uygulamalarını, gözlemlerini, yaşadıkları güçlükleri ve önerilerini ortaya koymaya yönelik yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Böylece katılımcıların hasta güvenliğine ilişkin yalnızca bilgi düzeyleri değil, aynı zamanda uygulama sırasında geliştirdikleri yaklaşımlar, karşılaştıkları engeller ve çözüm arayışları da anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların hasta güvenliğini genel olarak mesleki bir sorumluluk, güvenli bakımın temel koşulu ve hata önlemeye yönelik bir yaklaşım olarak değerlendirdiğini göstermiştir. Günlük uygulamalarda kurumsal standartlar ile kişisel deneyimin birlikte kullanıldığı; doğru hasta doğrulaması, etkili iletişim, risk değerlendirmesi ve yakın takibin öne çıktığı belirlenmiştir. Bununla birlikte personel yetersizliği, iş yükü, yoğunluk, fiziksel ortam sorunları, iletişim eksiklikleri ve bazı teknik aksaklıkların hasta güvenliğini olumsuz etkileyebildiği ifade edilmiştir. Katılımcılar ayrıca hasta güvenliği kültürünün yalnızca bireysel dikkatle sürdürülemeyeceğini, ekip çalışması, yönetsel destek ve işleyen bildirim mekanizmalarıyla güçlendirilebileceğini vurgulamıştır. Eğitim, bildirim mekanizmaları ve dijital sistemlerin hasta güvenliğine katkı sunduğu; ancak bu alanlarda içerik, süreklilik, erişilebilirlik ve uygulama bakımından geliştirilmesi gereken yönlerin de bulunduğu saptanmıştır. Sonuç olarak hasta güvenliği, bireysel dikkat, etik sorumluluk ve mesleki yetkinliğin yanı sıra güçlü bir kurumsal yapı, yeterli insan kaynağı, etkili iletişim ve sürdürülebilir bir güvenlik kültürü gerektiren çok boyutlu bir alandır. Araştırma bulguları, sağlık profesyonellerinin deneyimlerinin hasta güvenliğine ilişkin mevcut durumu anlamada önemli veriler sunduğunu ve bu alanda yapılacak iyileştirmelerde çalışan görüşlerinin dikkate alınmasının gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The safe, effective, and high-quality delivery of healthcare services requires that patient safety be addressed as one of the fundamental components of the healthcare system. Preventing errors that may occur during diagnosis, treatment, care, follow-up, and reporting processes is closely related not only to individual attention and professional competence, but also to institutional standards, intra-team communication, training, managerial support, digital systems, and working conditions. This shows that patient safety is not limited solely to the accuracy of clinical practices, but is a multidimensional field that should also be evaluated together with the organization of healthcare services, the conditions under which healthcare professionals perform their duties, and the culture of safety within the institution. For this reason, evaluating patient safety through the professional experiences, observations, and perceptions of healthcare professionals is considered important. This study was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods, in order to determine healthcare professionals' views on patient safety, their daily practices, the problems they encounter, and their suggestions for solutions. The data of the study were obtained from 12 healthcare professionals who voluntarily agreed to participate. During the data collection process, semi-structured interview questions were used to reveal the participants' evaluations of the concept of patient safety, their daily practices, observations, difficulties they experienced, and suggestions. Thus, not only the participants' level of knowledge regarding patient safety, but also the approaches they developed during practice, the barriers they encountered, and their efforts to find solutions were explored. The obtained data were analyzed using thematic analysis. The findings showed that the participants generally evaluated patient safety as a professional responsibility, a fundamental requirement of safe care, and an approach aimed at preventing errors. It was determined that institutional standards and personal experience were used together in daily practice, and that correct patient identification, effective communication, risk assessment, and close monitoring were prominent. However, staff shortages, workload, overcrowding, physical environment problems, communication deficiencies, and some technical disruptions were reported to negatively affect patient safety. Participants also emphasized that a culture of patient safety cannot be sustained solely through individual attention, but can be strengthened through teamwork, managerial support, and effective reporting mechanisms. Although training, reporting mechanisms, and digital systems were found to contribute to patient safety, these areas were also considered to require improvement in terms of content, continuity, accessibility, and implementation. In conclusion, patient safety is a multidimensional field that requires not only individual attention, ethical responsibility, and professional competence, but also a strong institutional structure, adequate human resources, effective communication, and a sustainable culture of safety. The findings of the study show that the experiences of healthcare professionals provide important data for understanding the current state of patient safety and that the views of employees should be taken into account in future improvement efforts in this field.