NANOFİBRİL SELÜLOZ ÜRETİMİNDE SODA-ÜRE VE SODA-TİYOÜRE KOMBİNASYONLARININ KİMYASAL ÖN İŞLEMİNDE KULLANILMASI
USE OF SODA-UREA AND SODA-THİOUREA COMBİNATİONS İN CHEMİCAL PRETREATMENT FOR NANOFİBRİLLATED CELLULOSE PRODUCTİON
  1. Tez No: 1013331
  2. Yazar: SEFA KURTULUŞ ÇAĞILCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT GÜMÜŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lif ve Kağıt Teknolojisi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, nanofibril selüloz (NFS) üretiminde yeni kimyasal ön işlemleri olarak soda-üre ve soda- tiyoüre kombinasyonlarının kullanımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan kimyasal ön işlem sonrası supermasscolloider olarak adlandırılan mekanik işlemle NFS üretimleri gerçekleştirilerek; elde edilen ürünlerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar klasik olarak uygulanan Tempo oksidasyon yöntemiyle karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, söz konusu ön işlemlerin lif boyutlarında incelme ve karboksil grubu miktarında artış sağlayarak nanofibrillenme sürecine olumlu yönde etki yaptığını göstermiştir. TEMPO oksidasyonunun daha yüksek karboksilasyon sağladığı belirlenirken, soda-üre ve özellikle soda-tiyoüre ön işlemlerinin enerji tüketimi, maliyet ve çevresel etkiler açısından avantaj sunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, soda üre ve soda-tiyoüre bazlı ön işlemlerin, NFS üretiminde çevre dostu ve uygulanabilir alternatifler olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, soda–urea and soda–thiourea combinations were employed as novel chemical pretreatment methods for the production of nanofibrillated cellulose (NFC). Following the chemical pretreatment, NFC was produced via a mechanical process using a supermasscolloider, and the obtained products were thoroughly characterized. In addition, the results were compared with those obtained from the conventional TEMPO oxidation method. The findings indicated that these pretreatments contributed positively to the nanofibrillation process by reducing fiber dimensions and increasing the carboxyl group content. While the TEMPO oxidation method provided higher degrees of carboxylation, soda–urea and particularly soda–thiourea pretreatments demonstrated advantages in terms of lower energy consumption, reduced cost, and improved environmental performance. In conclusion, soda–urea and soda–thiourea-based pretreatments were identified as environmentally friendly and effective alternatives for the production of NFC.