Sekkâkî'nin Miftâhu'l-Ulûm adlı eserinde İlmu'l-Meânî ve'l-Beyânın analitik değerlendirilmesi
An analytical study of Ilm al-Ma'ani and al-Bayan in al-Sakkaki's Miftah al-Ulum
- Tez No: 1013332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED MURTAZA ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Sekkâkî, Miftâhu'l-Ulûm adlı eserinin konusunu ilmu'l-edeb olarak belirlemiştir. İlmu'l-edeb, sırasıyla sarf, iştikâk, nahiv, meânî, beyân, bedi', had, istidlâl, arûz ve kâfiye gibi ilimleri bünyesinde toplayan üst bir kavramsal çerçeve niteliği taşımaktadır. Bu tezde söz konusu eserin üçüncü bölümünü oluşturan meânî ve beyân bahisleri incelenmiştir. Belâgat ilmine dair meseleleri ihtiva eden bu bahislerde öncelikle ele alınan konular tanıtılmış, ardından Sekkâkî'nin ilgili meselelere dair görüşleri ve verdiği örnekler ortaya konulmuştur. Daha sonra aynı meseleler, bu alanda önemli çalışmalar ortaya koymuş dilcilerin görüşleriyle mukayeseli olarak incelenmiş ve elde edilen veriler analitik bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Sekkâkî'nin meânî ve beyân anlayışının klasik belâgat geleneği içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca müellifin meseleleri ele alış biçimi, kullandığı yöntem ve yaptığı tasnifler tahlil edilmiştir. Böylece Miftâhu'l-Ulûm'un belâgat ilmi içerisindeki ilmî değeri ve sistematik yapısının daha açık biçimde anlaşılması hedeflenmiştir.“Sekkâkî'nin Miftâhu'l-Ulûm adlı eserinde ilmu'l-meânî ve'l-beyânın analitik değerlendirilmesi”adlı tezimizin birinci bölümünde Sekkâkî'nin, hayatı, nisbesi, hocaları, talebeleri, vefatı, belâgattaki yeri ve önemi, Miftâhu'l-Ulûm eserine genel bir bakış başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde meâni ilmi ve alt başlıkları, üçüncü bölümde beyân ilmi ve alt başlıkları ele alınmıştır. Konular örnek cümleler, âyetler ve şiirlerle birlikte açıklanmış ve çalışma tezin sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sakkaki identified the subject matter of his work Miftah al-Ulum (The Key to the Sciences) as ilm al-adab. This discipline represents a comprehensive conceptual framework encompassing the sciences of morphology (sarf), ethymology (ishtiqaq), nahw, maânî (meani), bayân (beyan), aesthetic (bedii), description (had), deduction (istidlal), prosody (aruz), and rhyme (kafiya). This thesis examines the sections on maânî and bayân constituting the third part of the aforementioned work. In these sections, which contain issues related to the science of rhetoric, the subjects discussed are first introduced, after which Sakkaki's views and the examples he provides concerning these issues are presented. Subsequently, the same issues are comparatively examined in light of the opinions of prominent linguists who produced significant studies in this field, and the resulting data are evaluated through an analytical approach. Within this framework, the study seeks to determine the place of Sakkaki's understanding of meanings and rhetoric within the classical rhetorical tradition. In addition, the author's manner of addressing these issues, the methodology he employed, and the classifications he established are analyzed. Thus, the thesis aims to contribute to a clearer understanding of the scholarly value and systematic structure of Miftah al-Ulum within the science of rhetoric. In the first chapter of the thesis entitled“An Analytical Evaluation of Ilm al-Maânî and al-Bayân in al-Sakkâkî's Miftah al-Ulum,”several topics are discussed. These include al-Sakkâkî's life, his nisba, his teachers, his students, his death, his position and significance in the field of rhetoric, and a general overview of Miftah al-Ulum. In the second chapter, the science of maânî and its subtopics are examined. In the third chapter, the science of bayân and its subtopics are discussed. The topics are explained with supporting examples from sentences, Qur'ânic verses, and poetry. The study is concluded with a final section.