Efficient system design: Stability and flexibility
Verimli sistem tasarımı: Kararlılık ve esneklik
  1. Tez No: 1013377
  2. Yazar: SALİH TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. SIGRUN ANDRADOTTİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georgıa Instıtute Of Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, talebin sistem kapasitesini aşmasına izin veren kuyruk modelleri ile talep belirsizliği altında heterojen ürünler ve kaynaklar için kapasite planlama ve fiyatlandırma problemlerini ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, sistem verimliliğini ve kârlılığını artırmaktır. Tezin ilk bölümünde, talebin hizmet kapasitesini aşabildiği kuyruk ağlarında sunucuların görevlere dinamik olarak atanması problemi incelenmektedir. Amaç, sistemin çıktı oranını en büyüklemektir. Akışkan limit analizi kullanılarak; ulaşılabilecek en yüksek çıktı oranı, belirli bir varış hızı için elde edilebilecek en yüksek çıktı oranı, istenen uygulanabilir çıktı oranını sağlayacak en düşük varış hızı ile belirli bir varış hızı ve hedef çıktı oranı için sunucuların sınıflara en uygun şekilde atanması gibi çeşitli performans ölçütlerinin doğrusal programlama problemlerinin çözümüyle hesaplanabileceği gösterilmektedir. Tezin ikinci bölümünde, her işlemden sonra muayene ve onarım yapılabilen seri üretim hatlarında muayene ve onarım istasyonlarının üretim kapasitesi ve ürün kalitesi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Modelde birden fazla kusur türü dikkate alınmakta ve kusur türüne bağlı muayene hatalarına izin verilmektedir. Muayene, onarım ve müşteri memnuniyetsizliğinden kaynaklanan maliyetlerin yanı sıra her istasyonun kapasitesini de içeren bir kâr fonksiyonu oluşturulmaktadır. Son olarak, tezin üçüncü bölümünde, talep belirsizliği altında iki heterojen ürün üreten tekel konumundaki bir firmanın kapasite ve fiyatlandırma kararları incelenmektedir. Amaç, toplam kârı en büyüklemektir. Geliştirilen model; ürüne ve kaynak türüne bağlı olarak değişebilen işlem hızlarını, ürüne tahsis edilmiş ve esnek kaynakları ile ürünler arasındaki ikame ilişkisini dikkate almaktadır. Kaynak kapasiteleri ve talep fonksiyonlarının kesişim değerlerine bağlı olarak en uygun fiyatlar ve üretim miktarları elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with queueing models where demand is allowed to exceed the system capacity, and also with the capacity sizing and pricing problem for heterogenous products and resources under demand uncertainty. Our aim is to improve productivity and profitability. In the first part of the thesis, we consider the dynamic assignment of servers to tasks in queueing networks where demand may exceed the capacity for service. The objective is to maximize the system throughput. We use fluid limit analysis to show that several quantities of interest, namely the maximum possible throughput, the maximum throughput for a given arrival rate, the minimum arrival rate that will yield a desired feasible throughput, and the optimal allocations of servers to classes for a given arrival rate and desired throughput, can be computed by solving linear programming problems. In the second part of the thesis, we consider the effects of inspection and repair stations on the production capacity and product quality in a serial line with possible inspection and repair following each operation. We consider multiple defect types and allow for possible inspection errors that are defect dependent. We construct a profit function that takes into account inspection, repair, and goodwill costs, as well as the capacity of each station. Finally, in the third part of the thesis, we consider the capacity and pricing decisions made by a monopolistic firm producing two heterogenous products under demand uncertainty. The objective is to maximize profit. Our model incorporates dedicated and flexible resources, product substitutability, and processing rates that may depend on the product and on the resource type. We provide the optimum prices and production quantities as functions of resource capacities and demand intercepts.