Dondurulmuş embriyo transferinde bireyselleştirilmiş luteal faz desteği stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 1013468
  2. Yazar: NECATİ BERK KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BERKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dondurulmuş embriyo transferi (FET) sikluslarında transfer günü serum progesteron düzeyinin bireyselleştirilmiş luteal faz desteği stratejileri ile birlikte gebelik sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 2022–2025 yılları arasında FET uygulanan toplam 289 siklus dahil edildi. Sikluslar, transfer günü serum progesteron düzeyinin ölçüldüğü ve ölçülmediği gruplar olarak karşılaştırıldı. Progesteron düzeyi ölçülen hastalarda ayrıca <10 ng/mL ve ≥10 ng/mL alt grupları oluşturuldu. Tüm hastalara 800 mg vajinal mikronize progesteron tedavisi uygulanırken, düşük progesteron düzeyi saptanan olgularda ek subkutan progesteron desteği verildi. Klinik gebelik, canlı doğum ve diğer gebelik sonuçları analiz edildi. Bulgular: Transfer günü progesteron düzeyi bilinen ve bilinmeyen sikluslar arasında klinik gebelik (%29,5 vs %32,5; p=0,678) ve canlı doğum (%23 vs %25,8; p=0,654) oranları açısından anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın, progesteron düzeyi ölçülen hastalar kendi içinde değerlendirildiğinde, ≥10 ng/mL olan grupta klinik gebelik (%36,7 vs %16,7; p=0,003) ve canlı doğum (%28,9 vs %12,5; p=0,009) oranları anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Düşük progesteron düzeyi saptanan olgularda uygulanan ek progesteron tedavisinin gebelik sonuçlarını anlamlı düzeyde iyileştirmediği görüldü. Sonuç: FET sikluslarında embriyo transfer günü serum progesteron düzeylerinin gebelik sonuçları ile ilişkili olduğu görülmektedir. Progesteron ölçümü yapılan ve yapılmayan sikluslar arasında gebelik sonuçlarının benzer bulunması, rutin ölçümün tüm hastalarda gerekli olmayabileceğini düşündürmekle birlikte, düşük progesteron düzeylerinin potansiyel olumsuz etkisi göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, embriyo transfer günü serum progesteron düzeyinin değerlendirilmesi ve düşük düzeyde saptanan olgularda aynı siklusta transfer yapılması yerine embriyo transferinin sonraki bir siklusa ertelenmesinin düşünülmesi klinik açıdan rasyonel bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the impact of serum progesterone levels on the day of embryo transfer, in conjunction with individualized luteal phase support strategies, on pregnancy outcomes in frozen embryo transfer (FET) cycles. Materials and Methods: This retrospective study included a total of 289 FET cycles performed between 2022 and 2025. Cycles were compared based on whether serum progesterone levels on the day of embryo transfer were measured or not. Among patients with measured progesterone levels, subgroups were defined as <10 ng/mL and ≥10 ng/mL. All patients received 800 mg vaginal micronized progesterone, and additional subcutaneous progesterone was administered in cases with low progesterone levels. Clinical pregnancy, live birth, and other pregnancy outcomes were analyzed. Results: No significant differences were observed between cycles with known and unknown progesterone levels in terms of clinical pregnancy (29.5% vs 32.5%; p=0.678) and live birth rates (23% vs 25.8%; p=0.654). However, among patients with measured progesterone levels, those with ≥10 ng/mL had significantly higher clinical pregnancy (36.7% vs 16.7%; p=0.003) and live birth rates (28.9% vs 12.5%; p=0.009) compared to those with <10 ng/mL. Additional progesterone supplementation in patients with low progesterone levels did not result in a significant improvement in pregnancy outcomes. Conclusion: Serum progesterone levels on the day of embryo transfer appear to be associated with pregnancy outcomes in FET cycles. Although similar pregnancy outcomes were observed between cycles with and without progesterone measurement, suggesting that routine measurement may not be necessary for all patients, the potential negative impact of low progesterone levels should not be overlooked. Therefore, assessing serum progesterone levels on the day of embryo transfer and considering deferring embryo transfer rather than proceeding in the same cycle in cases with <10 ng/mL progesterone levels may represent a clinically reasonable approach.