Farklı sıcaklıklarda elde edilmiş linyit kömürlü piroliz ürünlerinde porozite değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the changes in the porosity of pyrolysis products of lignite coals obtained at various temperatures
  1. Tez No: 547
  2. Yazar: YAKUP AYCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, farklı sıcaklıklarda piroliz sonucu elde edilmiş linyit koku tozlarında, gerçek ve görünür yoğunlukların tayini ile porozite değişimleri incelenmiştir. üçü Elbistan (Maraş) yöresinden biri de Seyitömer (Kütahya) yataklarından alınan numunelerden, 590°C, 800°C, 860°C ve 1000°C de karbonizasyona uğratılmış katı piroliz ürünlerinin Helyum piknomet- resi ve metil alkol doldurulmuş cam pikrometre ile gerçek yoğunluk ları ölçülmüştür. Görünür yoğunluklar ise, yine piknometrik metotla, cıva kullanılarak tayin edilmiştir. Bulunan gerçek ve görünür yoğunluklar kullanılarak hesaplanan porozite değerlerinin, 590°C de %32-45 iken, orta sıcaklık bölgesi denilen 800°C civarında %27-42 gibi bir minimumdan geçtiği ve sonra yeniden yükselerek 1000°C de %41~56 seviyesine yükseldiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, true and apparent densities of lignite coke samples obtained at various temperatures have been determined and using these values, changes in the porosity have been determined. Coke samples of four different lignites three of which were taken from Elbistan (Maraş) region and one from Seyitömer (Kütahya) were prepared at 590°C, 800°C, 860°C and 1000°C. The true densities have. been determined in a glass pycnometer with methyl alcohol as pore-filler and also in Helium pycnometer. The apparent densities '. have also been measured by a pycnometer using Mercury as liquid. It has been shown that porosity values calculated from den^ si ties decrease from 32%-45% level at 590°C to 27%-42% level at 800 C and after passing a minimum around this temperature, increase again to a level of 41%-56% at 1000°C.