Deneysel meme kanseri modelinde borik asidin etkisi
The effect of boric acid in an experimental breast cancer model
- Tez No: 1013505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA TUTCU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Genel Cerrahi, Histology and Embryology, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Üçlü Negatif Meme Kanseri (TNBC) tedavisinde standart kemoterapötik ajan olan Doksorubisin (DR) ile Borik Asit (BA) kombinasyonunun etkinliğini 4T1 fare modeli üzerinde araştırmaktadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi DEHAM bünyesinde gerçekleştirilen çalışmada 40 adet BALB/c dişi fare kullanılmıştır. Bulgular, kombinasyon tedavisinin (DB) primer tümör hacmini kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde azalttığını ve borik asidin doksorubisin kaynaklı vücut ağırlığı kaybını stabilize ettiğini göstermiştir. İmmünohistokimyasal analizler; akciğer, karaciğer ve böbrek metastaz odaklarında Ki-67 (proliferasyon), VEGF (anjiyogenez) ve NOS (oksidatif stres) belirteçlerinin kombinasyon grubuyla en düşük seviyelere baskılandığını kanıtlamıştır. Sonuç olarak, kombine tedavinin primer tümör hacmi üzerinde doksorubisin ile kıyaslanabilir etkiler gösterdiği; borik asidin doksorubisin kaynaklı vücut ağırlığı kaybını kısmen stabilize ettiği gözlemlenmiştir. Kombine uygulamada immünohistokimyasal belirteçlerin baskılanmasına dair bulgular elde edilmiş olmakla birlikte, ileri mekanik çalışmalarla doğrulanması gereken sınırlı düzeyde bir antitümöral katkı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the efficacy of a combination of Doxorubicin (DR), a standard chemotherapeutic agent, and Boric Acid (BA) in the treatment of Triple Negative Breast Cancer (TNBC) using a 4T1 mouse model. The study, conducted at Manisa Celal Bayar University DEHAM, utilized 40 BALB/c female mice. The findings showed that combination therapy (DB) significantly reduced primary tumor volume compared to the control group, and boric acid stabilized doxorubicin-induced weight loss. Immunohistochemical analyses demonstrated that Ki-67 (proliferation), VEGF (angiogenesis), and NOS (oxidative stress) markers were suppressed to their lowest levels in lung, liver, and kidney metastatic foci with the combination group. In conclusion, the combination therapy showed comparable effects on primary tumor volume to doxorubicin alone. Boric acid partially stabilized doxorubicin-induced body weight loss. While immunohistochemical markers were suppressed in the combination group, the additional antitumor contribution of boric acid was limited and requires further mechanistic investigation.