Okul güvenliği: Pansiyonlu okullarda güvenliğin yöneticiler perspektifinden değerlendirilmesi (Muş ili örneği)
School security: evaluation of security in schools with boarding houses from the perspective of administrators (the example of Muş province)
- Tez No: 1013504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DEMİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma pansiyonlu okullarda güvenlik uygulamalarının etkinliğini, okul yöneticilerinin perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktır. Eğitim kuramları, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan da güvenli bir ortamda bulunmalarını gerektirmektedir. Pansiyonlu okullar, öğrencilerin uzun süreli olarak yaşamlarını sürdürdüğü özel eğitim kurumları olmaları nedeniyle güvenlik önlemlerini önemi daha da artmaktadır. Bu nedenle çalışma yöneticilerin deneyim ve gözlemlerine dayalı olarak, pansiyonlu okullarda güvenlik politikalarının güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırmada okul yöneticilerinin güvenlik algıları, uyguladıkları önlemler ve karşılaştıkları sorunlar sistematik olarak incelenmiştir. Bu bağlamda Muş ili merkezinde yer alan liselerden pansiyonu olan okulların yöneticileri ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Mülakat tekniği kullanılarak elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Toplam 13 pansiyonlu lise müdürü ile yapılan görüşmeler sonucunda güvenlik önlemi bağlamında pansiyonlarda güvenlik görevlisi eksikliği, öğrencilerde pansiyona aidiyet zorluğu ve aile özlemi gibi bulgular dikkat çekmiştir. Araştırma sürecinde, yöneticilerin güvenlik önlemleriyle ilgili değerlendirmeleri, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri derlenerek ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness ofsecurity practices in boarding schools from the perspective of school administrators. Educational institutions require students not only to develop academically but also to be in a safe environment physically, socially, and psychologically.In boarding schools, the importance of security measuresincreases because these are special educational institutions where students live for extended periods. Therefore, the study aimed to reveal the strengths and weaknesses of security policies in boarding schools based on the experience sand observations of administrators. In the research, school administrators' perceptions of security, the measures they implement, and the problems they face were systematically examined. In this context, face-to-face interviews were conducted with administrators of schools with dormitories in high schools located in the center of Muş province. The data were obtained using the interview techniques were analyzed through content analysis. As a result of interviews conducted with a total of 13 high school principals with dormitories, findings such as the lack of security personnel in dormitories in the context of security measures, students' difficulty in feeling a sense of belonging to the dormitory, and homesickness attracted attention. During the research process, evaluations of the administrators regarding security measures, the problems they encountered, and their solution suggestions were compiled, and relevant recommendations were developed.