Fatigue Failure Prediction of Adhesively Bonded Joints
Yapıştırılarak Birleştirilen Bağlantılarda Yorulma Hasarının Tahmini
- Tez No: 1013516
- Danışmanlar: DR. HAO CUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cranfıeld Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
Özet
Bu tezde, yazar yapıştırıcı bağlantılarla iki farklı alüminyum kirişin yorgunluk davranışını inceledi. Bu iki model için kırılma büyüme hızı ve gerilme enerjisi salınımlı hızı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hesaplandı. Sonlu elemanlar analizi için ABAQUS Yazılımı kullanıldı. 2B olarak tasarlanan modellerin analizi için Cohesive Zone Modeli (CZM) kullanıldı. Ayrıca, malzeme özelliklerinin kullanıcı girişi için FORTRAN'da yazılmış VUMAT altprogramı kullanıldı. Analizlerde kullanılan malzemelerin özellikleri, S. Azari ve diğerleri tarafından yürütülen deneysel çalışmaların sonuçlarından elde edildi. Yazar, Paris yasasına dayalı olarak geliştirilen sayısal yöntemle sonlu elemanlar analizi kullanarak her bir eleman için yorgunluk hasarını hesapladı. Ardından, elde edilen parametrelerle MATLAB yazılımı kullanılarak kırık uzunluğu ve kırık büyüme hızı Mod I için hesaplandı. Sonuçlara göre, 12.7 mm kalınlığındaki DCB'nin yorgunluk performansının, 1.6 mm kalınlığındaki DCB'nin yorgunluk performansından daha düşük olduğu söylenebilir. Elde edilen tüm sonuçlar, S. Azari ve diğerlerinin deneysel sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Analiz sonucunda, kırık büyüme hızını hesaplamak için kullanılan katsayıların değişimi ile kırık büyüme hızının artıp azaldığı gözlemlendi. Ayrıca, bu sabitlerin değiştirilmesiyle, yazarın elde ettiği sonuçlar test sonuçlarına daha da yaklaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the author examined the fatigue behaviour of two different aluminium beams with adhesive connections. The fracture growth rate and strain energy oscillation rate were calculated by using finite element method for these two models. ABAQUS Software was used for finite element analysis. CZM was used for the analysis of the models designed in 2D. In addition, the VUMAT subroutine written in the FORTRAN is used for user input of material properties. The properties of the materials used in the analyses were obtained from the results obtained from the experimental studies conducted by S. Azari et al. The author calculated the fatigue damage for each element by using finite element analysis with numerical method developed on the basis of Paris law. Then, with the obtained parameters, crack length and crack growth rate were calculated with MATLAB software for mode I. According to results, it can be said that the fatigue performance of DCB with a thickness of 12.7 mm is lower than that of DCB with a thickness of 1.6 mm. All the results obtained were compared with the experimental results of S. Azari et al. As a result of the analysis, the increase and decrease of the crack growth rate was observed with the change of the coefficients used to calculate the crack growth rate. In addition, by changing these constants, the results obtained by the author were brought closer to the test results.