Alevilerin Sesi Dergisi'nde Alevîlik kimliği
Alevis Voice in The Magazine: Alevism identity
- Tez No: 1013919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATEŞYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Almanya Alevî Birlikleri Federasyonu çatısı altında çıkan bir yayın organı olan Alevilerin Sesi Dergisi'nin 1994-2024 yılları arasındaki dergi sayıları incelenmektedir. Alevîlik, tarihsel olarak sözlü kültüre dayalı zengin bir gelenektir. Fakat 1990'dan sonra yaşanan kurumsallaşmalarla Alevî kesimde de yayın hayatına adımlar atıldığı bilinmektedir. Alevilerin Sesi Dergisi de diaspora merkezli olmasından ve bir kimlik inşa etme çabalarının bulunmasından dolayı dikkat çekmekte ve önem arz etmektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı, dergi sayılarında Alevîlik geleneğinin ve erkanlarının nasıl temsil edildiğini ortaya koymak, bu temsillerin yıllar içerisinde nasıl değiştiğini analiz etmek, dergideki anlatıları tarihsel ve akademik Alevî literatürüyle karşılaştırmak ve modern Alevî kimliğinin Avrupa'daki dönüşümünü inceleyerek İslam Mezhepleri Tarihi alanına katkı sunmaktır. Çalışmamızda betimleyici ve analitik yöntem, eleştirel ve bağlamsal okuma, dergi içeriklerinin klasik Alevî kaynakları ve TDV İslam Ansiklopedi maddeleri, akademik makaleler ve tezlerle karşılaştırılması yapılmış ve derginin 30 yıllık içeriği analiz edilmiştir. Bu bağlamda, Alevîlikte merkezi öneme sahip olan Hak-Muhammed-Ali anlayışı, ahiret inanışı ve Kur'an-ı Kerim'e yaklaşıma gibi temel inanç unsurlarıyla; namaz, zekât, oruç, hac ve kurban gibi ibadetlere ilişkin birtakım tutum ve davranışlar tespit edilmiştir. Ayrıca cem törenlerinin kaynağı kabul edilen Kırklar Meclisi anlatısından hareketle Alevî geleneğinde yer alan çeşitli cem türleri incelenmiş, bu törenlerin içerik ve uygulamalarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Alevilerin Sesi Dergisi'nin ve içerik yazarlarının hem dinî hem kültürel hem de sosyal bir kimlik inşa etmeye çalıştığı, geleneksel Alevîlikle modern söylem arasında süreklilik ve değişimin olduğu, dergide sunulan veriler aracılığıyla Alevî gelenek ve ibadet sisteminde dönüşüm, erkanlarda çeşitlilik ve farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Dergi bir nevi Avrupa'da yaşayan Alevîlerin/Alevîliğin kurumsallaşma ve kimlik inşa etme sürecinin bir aynası niteliğinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the issues of The Voice of the Alevis magazine, a periodical published under the umbrella of the Federation of Alevi Unions in Germany, covering the years between 1994 and 2024. Alevism is historically a rich tradition based on oral culture. However, it is well known that, following the processes of institutionalization that emerged after the 1990s, the Alevi community also began to take steps into publishing activities. The Voice of the Alevis magazine draws particular attention and holds significance due to its diaspora-centered nature and its role in efforts of identity construction. Accordingly, the aim of this research is to reveal how the Alevi tradition and ritual practices (erkân) are represented in the journal issues, to analyze how these representations have changed over time, to compare the narratives presented in the journal with historical and academic Alevi literature, and to examine the transformation of modern Alevi identity in Europe, thereby contributing to the field of the History of Islamic Sects. The study employs descriptive and analytical methods, critical and contextual reading, and a comparative analysis of the journal's content with classical Alevi sources, entries from the TDV Encyclopedia of Islam, academic articles, and theses, analyzing thirty years of the journal's publications. Within this framework, key elements of belief central to Alevism—such as the understanding of Hak-Muhammad-Ali, beliefs regarding the afterlife, and approaches to the Qur'an—are identified, along with various attitudes and practices related to acts of worship such as prayer, almsgiving, fasting, pilgrimage, and sacrifice. In addition, various types of cem rituals within the Alevi tradition are examined based on the narrative of the Assembly of the Forty (Kırklar Meclisi), which is regarded as the source of cem ceremonies, and differences in the content and practice of these rituals are revealed. It is observed that The Voice of the Alevis magazine and its contributors seek to construct a religious, cultural, and social identity; that there is both continuity and change between traditional Alevism and modern discourse; and that the data presented in the journal indicate transformation in Alevi tradition and ritual systems, as well as diversification and differentiation in erkân. In this sense, the journal functions as a mirror reflecting the processes of institutionalization and identity construction of Alevis and Alevism in Europe.