Ceza ehliyeti sorulan dövmesi olan ve olmayan kişilerin benlik saygısı, beden algısı, dürtüsellik ve adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Assessment of tattooed and non-tattooed people who are asked about criminal responsibility in terms of self-esteem, body perception, impulsivity and forensic medicine
  1. Tez No: 1014245
  2. Yazar: AHMET DEPRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Literatürde madde bağımlıları gibi spesifik gruplar ve suç eylemlerine yatkınlığı olan kişilerde dövmeler daha sık benimsenmiş, kişilik özellikleri, risk alma davranışları ve cezaevi öyküsü gibi faktörlerle ilişkili bulunmuştur. Dövmenin özelliklerinin değerlendirildiği araştırmalar kısıtlı sayıda olup sadece dövmenin varlığına yönelik olmuştur. Bu tez çalışmasında, 2020 yılında Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kuruluna cezai sorumluluğu hakkında psikiyatrik değerlendirme için adli makamlarca gönderilmiş 200'ü dövmeli ve kontrol grubuyla toplamda 400 kişiyle çalışılmış, Barratt dürtüsellik, Levenson psikopati, Beden algısı, Rosenberg benlik saygısı, Hamilton anksiyete değerlendirme ve Taylor suç şiddeti derecelendirme ölçekleri kullanılmıştır. Dürtüsellik ve psikopati seviyeleri, işlenilen suçların şiddeti dövmesi olanlarda olmayanlardan, amatör dövmesi olanlarda profesyonel olanlardan, kendisi dövme yapanlarda başkalarına yaptıranlardan daha yüksek, benlik saygıları ve beden memnuniyetleri daha düşük bulunmuştur. Dövme ne kadar erken yaşta yaptırılırsa alkol, sigara ve uyuşturucu kullanım miktarı o derece artmış, kullanıma başlama yaşı ise azalmış olarak bulunmuştur. İlk dövme yaşı ile karışılan suç sayısı ve tüm ölçek puanları arasında ters yönlü, orta-iyi düzeylerde korelasyon saptanmıştır. Dövmenin tipine göre sınıflandırıldığında; amatör dövmenin, sağlıksız çocukluk çağına ve kronik suçluluğa, üç nokta dövmesinin çocuk sicil kaydına ve bir grup etkisine işaret edebileceği, cinsel suçların görülme oranı amatör dövme varlığında yüksek olmasının dürtüselliklerinden kaynaklandığı düşünülmüştür. Bazı dövmelerin kişinin kendini yaralama amacı, bazı dövmelerin cezaevi ve bağımlılık anlamı içerdiği, göz ve gözyaşı damlası dövmeleri kimsesizliğin ifade aracı olduğu öğrenilmiştir. Adli psikiyatri ortamında dövmenin varlığı yanında tipi, şekil, anlam ve ilk yaptırıldığı yaşı da dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Tattoos were seen more frequently in people with a predisposition to specific groups and criminal acts, such as substance addicts and were associated with factors such as personality disorder, risk-taking behavior and prison history. Studies evaluating the characteristics of the tattoo is limited and only focused on the existence of the tattoo. In this thesis study, a total of 400 people, 200 of whom had tattoos and a control group, were sent by the judicial authorities for psychiatric evaluation to the Council of Forensic Medicine, 4th Specialization Board of Forensic Medicine in 2020. Barratt impulsivity, Levenson psychopathy, Body image, Rosenberg self-esteem, Hamilton anxiety rating and Taylor crime violence rating scales were used. Those with tattoos found higher levels of impulsivity and psychopathy, higher severity of crimes, lower self-esteem and body satisfaction. Amateur and self-made tattoo were found similarly. The earlier the tattoo was done, the higher the amount of alcohol, cigarette and drug use, and the lower the starting age of use. There was an inverse, moderate-good correlation between the age of first tattoo and the number of crimes involved and all scale scores. When classified according to the type of tattoo; An amateur tattoo can indicate unhealthy childhood and chronic guilt. The high incidence of sexual crimes in the presence of amateur tattoo was thought to be due to their impulsiveness. The three dot tattoo can signify a child registration and a group influence. It has been learned that some tattoos are made with the aim of injuring the person himself and some tattoos mean prison and addiction. Eye and tear drop tattoos are a means of expression of a bad childhood or orphanhood. The data obtained in the studies of past years in psychiatric and criminal populations are still valid. In the forensic psychiatry setting, the type, shape, meaning and age of the tattoo should also be taken into account in addition to the existence of the tattoo.