Zemine gömülü boruların sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
The Analysis of burried pipes with finite element method
- Tez No: 101436
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ZEMİNE GOMULU BORULARIN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ ÖZET Zemine gömülü boruların üzerine etkiyen toprak yüklerinin hesaplanmasında teorik hesaplar gerçek zemin ve imalat koşullarını yansıtamamakta olup, boruların tasarımı sırasında yanılgılara düşülebilmektedir. Günümüzde, nümerik hesap metotlanndaki gelişmelere paralel olarak, zemine gömülü boruların üzerindeki toprak yüklerinin hesaplarında sonlu elemanlar yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi boruların tasarımında çeşitli inşaat aşamaları, zemin yapısındaki farklı tabakalar ve plastik zemin davranışı gibi faktörlerin etkilerinin göz önüne alınabilmesi mümkün kılmaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi, malzeme özelliklerinin çeşitliliğini ve sınır koşullarının farklılığım güçlükle karşılaşmadan bağdaştırabilen, kullanımı kolay çok yönlü analiz yöntemlerinden biridir. Bu yöntem inşaat ve geoteknik mühendisliğinde yükleme, gerilme-şekil değiştirme, akım, konsolidasyon, taşıma gücü, zemin dinamiği veya genel olarak dinamik davranış, malzeme çeşitliliği olan durumlarda kullanılmakta ve iyi sonuçlar vermektedir. Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır, ilk kısımda zemine gömülü boruların yerleşim şartlan, boruya etkiyen yüklerin hesabı, zemin-boru rölatif rij itlikleri, boruların tasarımını etkileyen unsurlar genel olarak anlatıldı. İkinci kısımda sonlu elemanlar programı ile yapılan analizler ve bu analizlerden elde edilen sonuçlar değerlendirildi. Sonlu elemanlar yöntemi hakkında bilgi verildikten sonra Lusas programı kısaca anlatılıp, analizler sırasında kullanılan model açıklandı. Farklı zemin ortamları, geri dolgu yükseklikleri ve boru çaplan kullanılarak çeşitli analizler yapılıp, analizler sonucunda elde edilen değerler grafiklerle birlikte sunuldu. Analiz sonuçlanna göre yataklamanın, boru çapımn ve geri dolgu yüksekliğinin boru üzerine etkiyen gerilmelerdeki etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF BURRIED PIPES WITH FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY During the design stage of the buried pipes there may be errors due to the fact that the theoretical calculation of the ground loads which is exerted on the buried pipes does not reflect the real ground and manufacturing conditions. Nowadays, the finite element method has been started to use in the calculation of the loads on the buried pipes in parallel way to the developments of the numerical calculation methods. Finite element method in design of pipes enables to be taken into consideration of the different stages of the construction, different layers of the ground and the plastic ground behaviour. Finite element method is one of the analysis method which is easy to use and harmonises without any difficulty the various material properties and the numerous border conditions. This method enables to have reasonable results in civil and geotechnical engineering for calculation of the loads, stresses, strains, flow, consolidation, carrying (loading) capacity, ground and general dynamic analysis where there is different kinds of materials. This study has two sections. At the first section, the burying conditions, calculation of the loads on pipes, pipe-ground relative rigidity, the factors influences the design have been generally defined. At the second section, the analysis that has been done by the finite element method and the results of the above mentioned have been evaluated. After giving brief information about the finite element method, the Lusas program has been introduced and the model that is used in the analysis has been explained. The analysis results which have been done for different ground conditions, backfill heights and pipe diameters have been presented with the aid of graphics. The influences of pipe dimension, bedding and backfill on the buried pipes have been examined considering the analysis results. XI