Morbid obezite nedeniyle sleeve gastrektomi yapılan hastalarda serum apolipoprotein düzeylerinin kilo kaybı ile ilişkisi
The relationship between serum apolipoprotein levels and weight loss in patients undergoing sleeve gastrectomy for morbid obesity
  1. Tez No: 1014538
  2. Yazar: ECE BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT DÜZKÖYLÜ, DR. HÜSNÜ OZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, morbid obezite nedeniyle Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) uygulanan hastaların preoperatif dönemdeki serum apolipoprotein (Apo AI, AII, B100, CII, CIII, D, E, E4, H, J ve M) düzeylerinin, postoperatif 12. aydaki kilo kaybı (%EWL ve %TWL) üzerindeki prediktif değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif kohort tasarımı olan çalışmaya, bariatrik cerrahi endikasyonu ile LSG uygulanan 76 morbid obez hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif rutin biyokimyasal ve apolipoprotein profilleri analiz edilmiş; operasyon öncesi ve postoperatif 12. aydaki vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonları biyoelektrik empedans analizi (BIA) yöntemiyle ölçülmüştür. Cerrahi başarı, fazla kilo kaybı yüzdesi (%EWL) ve toplam kilo kaybı yüzdesi (%TWL) üzerinden hesaplanarak, preoperatif parametrelerin etkileri tek ve çok değişkenli regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çok değişkenli analiz modelleri sonucunda, preoperatif Apo CII düzeyinin postoperatif birinci yıl %EWL (Beta=-0.02, p<0.001) ve %TWL (Beta=-0.01, p<0.001) başarıları üzerinde istatistiksel olarak bağımsız bir negatif prediktör olduğu saptanmıştır. Ayrıca, postoperatif kas kütlesi değişimi ile preoperatif Apo CIII seviyesi arasında negatif yönde (r=-0.24, p=0.037), Apo D seviyesi ile ise pozitif yönde (r=0.27, p=0.019) anlamlı korelasyon bulunmuştur. Çok değişkenli modelde preoperatif VKİ ve HDL düzeyleri de %EWL başarısı üzerinde bağımsız negatif prediktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Spesifik apolipoproteinlerin (yüksek Apo CII, Apo CIII ve düşük Apo D) preoperatif profillemesi, dirençli profile sahip veya sarkopeni riski taşıyan hastaların önceden tespitini sağlamaktadır. Bu olgularda kısıtlayıcı yöntemler yerine kombine cerrahi prosedürlere yönelmek daha uygun bir strateji sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the predictive value of preoperative serum apolipoprotein (Apo AI, AII, B100, CII, CIII, D, E, E4, H, J, and M) levels on postoperative month 12 weight loss (%EWL and %TWL) in patients undergoing Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG) for morbid obesity. Materials and Methods: This prospective cohort study included 76 morbidly obese patients who underwent LSG with bariatric surgery indications. Preoperative routine biochemical and apolipoprotein profiles were analyzed. Body weight and body composition were measured preoperatively and at postoperative month 12 using bioelectrical impedance analysis (BIA). Surgical success was evaluated based on the percentage of excess weight loss (%EWL) and the percentage of total weight loss (%TWL). The effects of preoperative parameters were assessed using univariate and multivariate regression analyses. Results: Multivariate regression models revealed that the preoperative Apo CII level was a statistically independent negative predictor of 1-year postoperative %EWL (Beta=-0.02, p<0.001) and %TWL (Beta=-0.01, p<0.001). Additionally, postoperative muscle mass change demonstrated a significant negative correlation with preoperative Apo CIII levels (r=-0.24, p=0.037) and a significant positive correlation with Apo D levels (r=0.27, p=0.019). In the multivariate model, preoperative BMI and HDL levels were also identified as independent negative predictors of %EWL. Conclusion: Preoperative profiling of specific apolipoproteins (high Apo CII, Apo CIII, and low Apo D) enables the early identification of patients who are nonresponders or at risk of sarcopenia. For these patients, opting for combined surgical procedures rather than purely restrictive methods presents a more appropriate clinical strategy.