The role of preoperative sonographic sliding sign in predicting intraabdominal adhesions before repeat cesarean sections
Preoperatif sonografik kayma işareti(sliding sign)'nin mükerrer sezaryen doğumdan önce intraabdominal adhezyonları öngörmedeki rolü
- Tez No: 1014537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN CEMİL OĞLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mükerrer sezaryen doğum planlanan gebelerde preoperatif ultrasonografik kayma işareti (sliding sign) değerlendirmesinin intraoperatif intraabdominal adezyon varlığını ve şiddetini öngörmedeki değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya mükerrer sezaryen öyküsü bulunan 202 gebe dahil edildi. Tüm olgularda sezaryen öncesi dönemde ultrasonografi ile sliding sign değerlendirildi ve olgular sliding sign pozitif ile sliding sign negatif olarak iki gruba ayrıldı. İntraoperatif olarak adezyon varlığı ve derecesi kaydedildi. Demografik, obstetrik, operatif ve neonatal veriler karşılaştırıldı. Sürekli değişkenlerin analizinde bağımsız örneklem t-testi veya Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenlerde ki-kare testi kullanıldı. İntraabdominal adezyon gelişimi ile ilişkili bağımsız değişkenleri belirlemek amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldı. Sliding sign'in tanısal performansı duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve doğruluk oranı ile değerlendirildi. Bulgular: Olguların 156'sında sliding sign pozitif, 46'sında sliding sign negatif saptandı. Sliding sign negatif grupta yaş, vücut kitle indeksi ve önceki sezaryen sayısı anlamlı olarak daha yüksekti. Sliding sign negatif olgularda intraoperatif adezyon görülme oranı, sliding sign pozitif olgulara göre belirgin olarak daha yüksekti (%56.5'e karşı %13.5, p<0.001). Sliding sign'in intraabdominal adezyonu öngörmedeki duyarlılığı %55.3, özgüllüğü %87.1, pozitif prediktif değeri %56.5, negatif prediktif değeri %86.5 ve doğruluğu %79.7 olarak hesaplandı. Sliding sign negatif grupta ciltten doğuma kadar geçen süre, toplam operasyon süresi ve hemoglobin düşüşünü gösteren ΔHb değeri anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Ayrıca sliding sign negatif grupta grade 2 adezyon açısından da anlamlı fark saptandı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, önceki sezaryen sayısının intraabdominal adezyon gelişimi için bağımsız bir prediktör olduğu gösterilirken, sliding sign'in bağımsız prediktör olmadığı bulundu. Sonuç: Preoperatif sliding sign değerlendirmesi, mükerrer sezaryen olgularında intraabdominal adezyon varlığı ve adezyon şiddeti ile anlamlı ilişki göstermektedir. Özellikle yüksek özgüllük ve negatif prediktif değer, sliding sign pozitif olgularda adezyon olasılığının düşük olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, çok değişkenli analizde bağımsız belirleyicinin önceki sezaryen sayısı olduğu görülmüştür. Sliding sign, cerrahi zorluk ve operasyon süresi açısından preoperatif öngörü sağlayabilen pratik ve non-invaziv bir ultrasonografik yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the value of preoperative ultrasonographic sliding sign assessment in predicting the presence and severity of intraabdominal adhesions in pregnant women scheduled for repeat cesarean section. Materials and Methods: This prospective observational study included 202 pregnant women with a history of previous cesarean delivery. In all cases, the sliding sign was evaluated preoperatively by ultrasonography, and patients were classified into sliding sign positive and sliding sign negative groups. The presence and severity of intraabdominal adhesions were recorded intraoperatively. Demographic, obstetric, operative, and neonatal parameters were compared between the groups. Continuous variables were analyzed using the independent samples t-test or Mann-Whitney U test, and categorical variables were analyzed using the chi-square test. Multivariate logistic regression analysis was performed to identify independent predictors of intraabdominal adhesion development. The diagnostic performance of the sliding sign was evaluated by sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy. Results: Sliding sign was positive in 156 cases and negative in 46 cases. Maternal age, body mass index, and the number of previous cesarean sections were significantly higher in the sliding sign negative group. The rate of intraoperative adhesions was significantly higher in patients with a negative sliding sign compared with those with a positive sliding sign (56.5% vs 13.5%, p<0.001). The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy of the sliding sign for predicting intraabdominal adhesions were 55.3%, 87.1%, 56.5%, 86.5%, and 79.7%, respectively. Skin-to-delivery time, total operative time, and ΔHb, indicating perioperative hemoglobin decrease, were significantly higher in the sliding sign negative group. In addition, grade 2 adhesions were significantly more frequent in this group. In multivariate logistic regression analysis, the number of previous cesarean sections was identified as an independent predictor of intraabdominal adhesions, whereas sliding sign was not found to be an independent predictor. Conclusion: Preoperative sliding sign assessment is significantly associated with both the presence and severity of intraabdominal adhesions in repeat cesarean section cases. Its high specificity and negative predictive value suggest that the likelihood of adhesions is low in patients with a positive sliding sign. However, multivariate analysis demonstrated that the number of previous cesarean sections was the main independent determinant of adhesion development. Sliding sign may be considered a practical and non-invasive ultrasonographic tool that provides useful preoperative information regarding surgical difficulty and operative duration.