Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde takip edilen Hepatorenal Sendrom vakalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of Hepatorenal Syndrome cases followed at Suleyman Demirel University Training and Research Hospital
  1. Tez No: 1014623
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, karaciğer sirozunun en ciddi komplikasyonlarından biri olan Hepatorenal Sendrom tanısı alan hastaların klinik, demografik ve laboratuvar özelliklerini geriye dönük olarak analiz etmek amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Karaciğer yetmezliği zemininde gelişen ve yüksek mortalite ile seyreden bu fonksiyonel böbrek yetmezliği tablosunun, güncel veriler ışığında değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında HRS tanılı hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 67,9±11,2 yıl olarak saptanmış olup, vakaların %63,4'ünü erkek hastalar oluşturmuştur. Etiyolojik açıdan incelendiğinde, en sık görülen nedenin %41,1 ile kriptojenik siroz olduğu, bunu HBV (%15,2) ve HCV (%14,3) ilişkili sirozun izlediği belirlenmiştir. Hastaların büyük çoğunluğunun (%60,7) Child-Pugh C evresinde olduğu ve ortalama MELD skorunun 30,2±7,1 gibi yüksek değerlerde seyrettiği saptanmıştır. Laboratuvar bulguları arasında; yaş ile serum kreatinin ve bilirubin düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür. Ayrıca, sistemik inflamasyonun bir göstergesi olan beyaz kan hücresi sayısındaki artışın; serum kreatinin, ürik asit, INR ve bilirubin düzeylerindeki artışla doğrudan ilişkili olduğu (p<0,05) tespit edilmiştir. Cinsiyet bazlı analizlerde ise kadın hastaların INR düzeylerinin erkeklere oranla anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak; HRS'nin ileri yaş, yüksek MELD skoru ve belirgin sistemik inflamasyonla karakterize olduğu görülmüştür. Viral hepatitlerin tedavisindeki gelişmelere rağmen kriptojenik sirozun baskın etiyolojik faktör haline gelmesi, metabolik risk faktörlerinin yönetiminin önemini artırmaktadır. Elde edilen bulgular, HRS tanılı hastaların yönetiminde erken tanı ve özellikle inflamasyonun kontrol altına alınmasının kritik öneme sahip olduğunu, kesin tedavinin ise halen karaciğer nakli olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Süleyman Demirel University Training and Research Hospital to retrospectively analyze the clinical, demographic, and laboratory characteristics of patients diagnosed with Hepatorenal Syndrome (HRS), one of the most serious complications of liver cirrhosis. The aim was to evaluate this functional renal failure condition, which develops on the background of liver failure and is associated with high mortality rates, in light of current clinical data. Within the scope of the research, the data of patients diagnosed with HRS were analyzed retrospectively. The mean age of the patients included in the study was 67.9±11.2 years, and 63.4% of the cases were male. In terms of etiology, cryptogenic cirrhosis was found to be the most common cause (41.1%), followed by HBV-related (15.2%) and HCV-related (14.3%) cirrhosis. It was determined that the majority of patients (60.7%) were in the Child-Pugh C stage, and the mean MELD score was notably high at 30.2±7.1. Among the laboratory findings, a significant correlation was observed between age and serum creatinine and bilirubin levels. Furthermore, an increase in white blood cell count—an indicator of systemic inflammation—was found to be directly associated with elevated levels of serum creatinine, uric acid, INR, and bilirubin (p<0.05). In gender-based analyses, INR levels in female patients were found to be significantly higher than those in males (p<0,05). In conclusion, it was observed that HRS is characterized by advanced age, high MELD scores, and significant systemic inflammation. Despite advancements in the treatment of viral hepatitis, the emergence of cryptogenic cirrhosis as the dominant etiological factor increases the importance of managing metabolic risk factors. The findings support that early diagnosis and particularly the control of inflammation are of critical importance in the management of patients with HRS, while the definitive treatment remains liver transplantation.