Uluslararası multimodal taşımacılıkta meydana gelen hasarların tahkim yoluyla çözülmesi
Resolving damages incurred in international multimodal transportation through arbitration
- Tez No: 1014903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İRGE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Konteyner taşımacılığındaki teknolojik gelişim, modern lojistiği kapıdan kapıya teslimat esasına dayalı bütünleşik bir yapıya dönüştürmüştür. Bu sürecin hukuki karşılığı olan multimodal taşıma sözleşmeleri; deniz, kara, hava ve demiryolu hukukuna özgü farklı emredici konvansiyonların (CMR, CIM, Lahey-Visby, Montreal) kesiştiği karmaşık bir sorumluluk rejimi yaratmaktadır. Bu mevzuat çeşitliliği, multimodal taşımacılığı uluslararası hukukun en karmaşık konularından biri haline getirmektedir. Taşıma zincirinde meydana gelen hasarların giderilmesi, sadece maddi bir zarar tespiti değil; parçalı sorumluluk rejimleri arasındaki uyuşmazlıkların çözülmesi meselesidir. Klasik yargılama usullerinin teknik uzmanlık ve hız konusundaki yetersizliği karşısında milletlerarası ticari tahkim; hızı, uzman hakem heyetleri ve farklı ülkelerde tenfiz kabiliyetiyle, lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu işleyiş hızı ile hukuki belirlilik arasındaki dengeyi kuran en elverişli mekanizma olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, multimodal taşımacılık hasarlarının tahkim yoluyla çözümüne yönelik kapsamlı bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, tahkim anlaşmasının geçerliliği ve tahkim şartının, başlangıçta taraf olmayan sigortacı veya hamil gibi üçüncü kişilere teşmili gibi usuli zorluklar; Türk hukuku ve uluslararası mevzuat çerçevesinde incelenmektedir. Araştırma, tahkimin dijitalleşen ve hızlanan lojistik dünyasında uyuşmazlıkların çözümü için en makul yöntem olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in container transport have transformed modern logistics into an integrated structure based on the principle of door-to-door delivery. The legal counterpart of this process—multimodal transport contracts—creates a complex liability regime where various mandatory conventions specific to sea, land, air, and rail law (such as CMR, CIM, Hague-Visby, and Montreal) intersect. This fragmented structure renders multimodal transport one of the most intricate subjects of international law. The recovery of damages occurring within the transport chain is not merely a matter of assessing financial loss; it is a question of resolving conflicts between fragmented liability regimes. Given the inadequacy of traditional litigation procedures regarding technical expertise and speed, international commercial arbitration stands out as the most suitable mechanism. With its speed, expert arbitral tribunals, and enforceability across different jurisdictions, it strikes the necessary balance between the operational pace required by the logistics sector and legal certainty. This study aims to provide a holistic perspective on the resolution of multimodal transport claims through arbitration. Procedural challenges, such as the validity of the arbitration agreement and the extension of the arbitration clause to third parties-such as insurers or holders who were not original parties to the contractare examined within the framework of Turkish law and international legislation. The research seeks to demonstrate that arbitration is the most rational method for dispute resolution in the digitalized and accelerating world of logistics.