Streptozotosin uyarımlı Tip 1 diyabetin sıçan korpus luteumu üzerindeki etkisine karşı resveratrolün koruyucu ve tedavi edici etkileri
Protective and therapeutic effects of resveratrol against the effect of streptozotocin-induced Type 1 diabetes on the rat corpus luteum
- Tez No: 1014936
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU, DOÇ. DR. RUHİ KABAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, STZ ile oluşturulan T1DM modelinde resveratrolün korpus luteum üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmada 50–55 günlük yaşta, 150–200 g ağırlığında toplam 75 adet dişi Sprague Dawley sıçan kullanıldı. Deney hayvanları kontrol, koruyucu, T1DM, tedavi ve antioksidan olmak üzere beş gruba ayrıldı. T1DM modeli, tek doz 50 mg/kg STZ'nin i.p. uygulanması ile oluşturuldu. Korpus luteum oluşumunu senkronize etmek amacıyla tüm gruplara PMSG ve hCG ile süperovulasyon protokolü uygulandı. Çalışma sonunda serum progesteron düzeyleri, korpus luteum dokusunda TAK, TOK ve OSİ düzeyleri ile StAR, CYP11A1, HSD3B1, BAX ve Bcl-2 gen ekspresyonları değerlendirildi. T1DM grubunda TOK ve OSİ düzeylerinin arttığı, TAK düzeyinin ise azaldığı gözlendi. Serum progesteron düzeyleri kontrol grubunda en düşük, koruyucu grupta ise en yüksek bulundu. T1DM grubunda progesteron düzeyinin kontrol grubuna göre yüksek seyretmesi, diyabetik ortamda luteal fonksiyonların farklı şekilde düzenlenebileceğini düşündürdü. Resveratrol uygulanan gruplarda, özellikle koruyucu grupta, TAK düzeyinin arttığı, TOK ve OSİ düzeylerinin azaldığı saptandı. Buna karşın StAR, CYP11A1, HSD3B1, BAX ve Bcl-2 gen ekspresyonlarında gruplar arasında istatistiksel açıdan önemli farklılık gözlenmedi; bu durum, progesteron düzeylerindeki değişimin yalnızca transkripsiyonel düzeyde değil, luteal steroidogenezi etkileyen farklı düzenleyici mekanizmalarla ilişkili olabileceğini düşündürdü. Sonuç olarak, T1DM'nin korpus luteumda TOK ve OSİ düzeylerini artırıp TAK düzeyini azaltarak oksidatif stresi belirginleştirdiği; resveratrolün ise özellikle koruyucu uygulamada TAK düzeyini destekleyip TOK ve OSİ düzeylerini azaltarak oksidatif hasara karşı koruyucu etki gösterebileceği belirlendi. Bu bulgular, resveratrolün T1DM'ye bağlı luteal fonksiyon değişikliklerinde özellikle oksidan-antioksidan denge üzerinden yararlı etkiler gösterebileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the protective and therapeutic effects of resveratrol on the corpus luteum in an STZ-induced T1DM model. A total of 75 female Sprague Dawley rats, aged 50–55 days and weighing 150–200 g, were used in the study. The animals were divided into five groups: control, protective, T1DM, treatment, and antioxidant. The T1DM model was induced by intraperitoneal administration of a single dose of 50 mg/kg STZ. To synchronize corpus luteum formation, a superovulation protocol using PMSG and hCG was applied to all groups. At the end of the study, serum progesterone levels, TAC, TOS, and OSI levels in corpus luteum tissue, as well as gene expression of StAR, CYP11A1, HSD3B1, BAX, and Bcl-2 were evaluated. In the T1DM group, TOS and OSI levels were increased, whereas TAC levels were decreased. Serum progesterone levels were lowest in the control group and highest in the protective group. The higher progesterone levels in the T1DM group compared to the control group suggested that luteal functions may be regulated differently under diabetic conditions. In the resveratrol-treated groups, especially in the protective group, TAC levels increased, while TOS and OSI levels decreased. However, no statistically significant differences were observed in the expression of StAR, CYP11A1, HSD3B1, BAX, and Bcl-2 genes among the groups; this finding suggested that changes in progesterone levels may be associated not only with transcriptional regulation but also with other regulatory mechanisms affecting luteal steroidogenesis. In conclusion, T1DM increased oxidative stress in the corpus luteum by elevating TOS and OSI levels and reducing TAC levels, whereas resveratrol, particularly in the protective group, may exert a protective effect against oxidative damage by enhancing TAC levels and reducing TOC and OSI levels. These findings indicate that resveratrol may have beneficial effects on T1DM-induced luteal dysfunction, particularly through modulation of the oxidant–antioxidant balance.