Adölesan idiyopatik skolyoz tanılı bireyler ile sağlıklı bireylerin üst ekstremite performansı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, beslenme alışkanlıkları, solunum ve periferik kas kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of upper extremity performance, functional exercise capacity, nutritional habits, respiratory and peripheral muscle strength between individuals with adolescent idiopathic scoliosis and healthy individuals
  1. Tez No: 1014972
  2. Yazar: DENİZ DEVRİM KAVAK BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM HÜZMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Adölesan idiyopatik skolyoz (AİS), yalnızca omurga deformitesiyle sınırlı kalmayıp kardiyopulmoner ve muskuloskeletal sistemleri ile fonksiyonel kapasiteyi de etkileyen sistemik bir deformitedir. Eğrilik şiddetine bağlı olarak göğüs kafesi deformitesi, solunum kaslarında zayıflık, üst ve alt ekstremite kas kuvvetinde azalma ve egzersiz kapasitesinde düşüş görülebilmektedir. Ayrıca adölesan dönemde sık karşılaşılan mikrobesin eksiklikleri ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kas fonksiyonu ve postüral kontrolü olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, AİS tanılı bireyler ile sağlıklı bireylerin üst ekstremite performansı, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, beslenme alışkanlıkları, solunum ve periferik kas kuvvetleri açısından karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 10–18 yaş aralığında iki adölesan grup dâhil edilmiştir. AİS tanılı grubun grubunun yaş ortalaması 14,09±2,42 yıl, sağlıklı grubun yaş ortalaması ise 13,17±2,41 yıl olarak belirlenmiştir. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi (6DYT) ile, periferik kas kuvveti dijital dinamometre ile, kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresi ile ve solunum fonksiyonları spirometre ile değerlendirilmiştir. Üst ekstremite performansı kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi (CKCUES) ile ölçülmüş; fiziksel aktivite düzeyi uluslararası fiziksel aktivite anketinin kısa formuyla (IPAQ-SF) ile, beslenme alışkanlıkları ise adölesanlar için beslenme alışkanlıkları ölçeği (ABAÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Beslenme alışkanlığı toplam puanı ile üst ekstremite kas kuvvetleri ve kavrama kuvvetleri arasında pozitif yönde ve anlamlı korelasyon saptanmıştır (p<0,001). Sol üst ekstremite performansı ile alt ekstremite kas kuvvetleri, beslenme alışkanlığı ve maksimum inspiratuar basınç (MIP) değerleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak, AİS'li bireylerde beslenme alışkanlıklarının periferik kas kuvveti, üst ekstremite performansı ve MIP üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Gelecek çalışmalarda bu ilişkinin diğer solunum fonksiyon parametreleri ile de değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a systemic deformity that affects not only spinal alignment but also the cardiopulmonary and musculoskeletal systems, as well as functional capacity. Depending on curve severity, thoracic cage deformity, respiratory muscle weakness, decreased upper and lower extremity muscle strength, and reduced exercise capacity may occur. In addition, micronutrient deficiencies and unhealthy dietary habits frequently observed during adolescence may negatively affect muscle function and postural control. The aim of this study was to compare upper extremity performance, functional exercise capacity, nutritional habits, respiratory function, and peripheral muscle strength between individuals with AIS and healthy individuals. Two adolescent groups aged between 10 and 18 years were included in the study. The mean age was 14.09±2.42 years in the patient group and 13.17±2.41 years in the healthy group. Functional exercise capacity was assessed using the six-minute walk test (6MWT), peripheral muscle strength using a digital dynamometer, handgrip strength using a hydraulic hand dynamometer, and respiratory function using spirometry. Upper extremity performance was evaluated using the closed kinetic chain upper extremity stability test (CKCUES). Physical activity level was assessed using the international physical activity questionnaire–short form (IPAQ-SF), and nutritional habits were evaluated using the adolescent nutrition habits scale. A positive and statistically significant correlation was found between total nutrition habit scores and upper extremity muscle strength as well as handgrip strength (p<0.001). Moderate positive correlations were observed between left upper extremity performance, lower extremity muscle strength, nutritional habits, and maximal inspiratory pressure (MIP) values (p<0.05). In conclusion, nutritional habits were found to have a significant effect on peripheral muscle strength, upper extremity performance, and MIP in adolescents with AIS. Future studies are recommended to evaluate these relationships with additional pulmonary function parameters.