Ankastre mesnetli betonarme kirişlerde gövde genişliği/yükseklik oranının kiriş performansına etkisinin deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the effect of body width / height rate on beam performance in fixed-support reinforced concrete beams
  1. Tez No: 1015164
  2. Yazar: TALİP DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada dişli döşemelerde ve plak döşemelerde kullanılan kirişlerin, gövde genişliği/yükseklik oranlarının kiriş performansına etkisinin deneysel ve nümerik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Geniş kiriş olarak da bilinen dişli döşemelerde kullanılan kirişlerin en/yükseklik oranı büyüktür. Ancak ataletleri düşük olduğu için taşıyıcı sistemde tercih edilmek istenmemektedir. Bazı durumlarda mimari açıdan kullanılması zorunlu olan durumlarda yapılan bu kirişlerin dik kiriş olarak tabir edilen en/yükseklik oranı küçük olan kirşlere göre davranışı irdelenmiştir. Bu kapsamda, farklı en/yükseklik oranlarında ve benzer basınç ve çekme donatılarına olan ancak farklı kesme donatılandırma (kiriş genişliğinden dolayı etriye kol aralığı farklı) koşullarına sahip betonarme kirişler ankastre mesnet şartının sağlanmak şartıyla deneysel ve nümerik incelenmesi yapılmıştır. Literatürde yapılan çalışmalara bakıldığında genel olarak basit mesnetli kiriş olarak çalışmalar yapılmıştır. Ancak kiriş kolon birleşim bölgelerinin ankastre mesnet davranışına daha yakın olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan çalışmada mesnet tipi ankastre mesnet olarak tasarlanmıştır. Daha sonra 1/1 ölçekte üretilen kirişlerde hem en/yükseklik oranı hem de benzer basınç ve çekme donatılarına olan ancak farklı kesme donatılandırma (kiriş genişliğinden dolayı etriye kol aralığı farklı) durumunda literatüre katkı olması amacıyla öneriler sunulmuştur. Çalışma kapsamında kirişlere ait kesme dayanımı, süneklik durumları, moment-eğrilik ilişkisi vb. durumların karşılaştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the width-to-depth (b/h) ratios of beams used in ribbed slab systems and slab systems on beam performance were investigated through experimental and numerical analyses. Beams used in ribbed slabs, commonly referred to as wide beams, are characterized by relatively large width-to-depth ratios. However, due to their lower moment of inertia, their use in structural systems is generally not preferred unless required for architectural reasons. In such mandatory cases, the structural behavior of these beams was examined in comparison with deep beams, which have smaller width-to-depth ratios. Within this scope, reinforced concrete beams with different width-to-depth ratios, similar compression and tension reinforcement ratios, but different shear reinforcement configurations (resulting from variations in stirrup leg spacing due to beam width), were experimentally and numerically analyzed under fixed-end support conditions. A review of the existing literature indicates that most previous studies have focused on simply supported beams. However, beam–column joint regions are generally considered to exhibit behavior closer to fixed-end conditions. For this reason, the support type in the present study was designed as a fixed support. Subsequently, full-scale (1:1) beam specimens were manufactured, and comparisons were made to evaluate the influence of both the width-to-depth ratio and varying shear reinforcement arrangements, while maintaining similar compression and tension reinforcement ratios. Based on these comparisons, recommendations were proposed to contribute to the existing literature. Within the scope of the study, parameters such as shear capacity, ductility characteristics, and moment–curvature relationships of the beams were comparatively evaluated.