Yeni sismik sönümleyici bağlantı geometrilerinin geliştirilmesi ve çerçeve sistemi içerisindeki optimizasyonları
Development of new seismic damper connection geometries and their optimization within frame systems
  1. Tez No: 1015165
  2. Yazar: CANDAŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DÜĞENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yapısal titreşimleri kontrol altına almak için pasif enerji sönümleyici sistemlere odaklanılmış ve özgün damper bağlantı geometrileri geliştirilmiştir. Geleneksel Alt Manivela Sistemi (LTBD) ve Geleneksel Üst Manivela Sistemi (UTBD) referans olarak seçilmiştir. Bu doğrultuda, tez kapsamında Özgün Çift Sönümleyicili Sistem – Tip 1 (NDDS-1), Özgün Çift Sönümleyicili Sistem – Tip 2 (NDDS-2) ve Özgün Tek Sönümleyicili Sistem (NSDS) olmak üzere üç yeni bağlantı konfigürasyonu tasarlanmıştır. Sayısal modelleme ve analiz aşamaları için OpenSeesPy platformu kullanılmıştır. Geliştirilen özgün sistemlerin maksimum sismik verime ulaşabilmesi için sistemin başlangıç geometrisi ve optimum sönüm katsayısı için iki aşamalı bir optimizasyon süreci gerçekleştirilmiştir. Özellikle NDDS-2 modeli çatı ötelemesini %85,6 oranında azaltarak özgün tasarımlar arasında en yüksek sismik performansı gösterirken, tek sönümleyicili NSDS modeli %69,1'lik azalma ile geleneksel yöntemlere kıyasla rekabetçi bir alternatif oluşturmuştur. Ayrıca, NDDS-2 sisteminin kinematik büyütme faktörünün düşük olması, sönümleyici eksenel hareketini 7,28 mm değerinde tutarak mekanik yorulmayı engellemiştir. Hasar değerlendirmesinde UTBD, NDDS-1 ve NDDS-2 modellerinin yapıyı hemen kullanım seviyesine, NSDS ve LTBD modellerinin ise can güvenliği performans seviyesine getirdiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında uygulanan ağırlıklı normalizasyon yöntemi ile sistemler puanlanmıştır. Yapılan sıralamada UTBD sistemi 0,838 skorla en yüksek genel skoru alırken NDDS-2 sistemin 0,546 skor elde ederek ikinci olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on passive energy dissipation systems to control structural vibrations and introduces novel damper connection geometries. The Conventional Lower Toggle Brace Damper (LTBD) and Conventional Upper Toggle Brace Damper (UTBD) were selected as reference models. Accordingly, three new connection configurations were designed within the scope of this thesis: the Novel Double Damper System-Type 1 (NDDS-1), the Novel Double Damper System-Type 2 (NDDS-2), and the Novel Single Damper System (NSDS). The OpenSeesPy platform was utilized for numerical modeling and analysis. To ensure the developed systems achieved maximum seismic efficiency, a two-stage optimization process was carried out on the initial system geometry and the optimum damping coefficient. Notably, the NDDS-2 model demonstrated the highest seismic performance among the novel designs by reducing roof drift by 85.6%, while the single-damper NSDS model provided a competitive alternative to traditional methods with a 69.1% reduction. Furthermore, the low kinematic amplification factor of the NDDS-2 system kept the damper's axial movement at 7.28 mm, effectively preventing mechanical fatigue. In the damage assessment, the UTBD, NDDS-1, and NDDS-2 models improved the structure to the“Immediate Occupancy”performance level, whereas the NSDS and LTBD models brought it to the“Life Safety”level. In the final stage of the study, the systems were scored using a weighted normalization method. According to the ranking, the UTBD system achieved the highest overall score of 0.838, while the NDDS-2 system ranked second with a score of 0.546.