Demokrat Parti dönemi Türkiye'de depremler ve bu depremlerin sosyo-ekonomik etkileri
Earthquakes in Turkey during the Democrat Party period and the socio-economic effects of these earthquakes
  1. Tez No: 1015379
  2. Yazar: CİHAN NAYİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Depremler, devlet ve toplum hayatında derin izler bırakan, sosyal ve ekonomik dönüşümleri tetikleyen önemli kırılma noktalarıdır. Bu çalışma, 1950–1960 yılları arasında Demokrat Parti döneminde Türkiye'de meydana gelen depremleri ve bu depremlerin sosyo-ekonomik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, depremlerin yalnızca fiziksel yıkıma neden olan doğal afetler değil, aynı zamanda devletin kriz yönetimi kapasitesini, idari işleyişini ve toplumsal yapıyı etkileyen tarihsel olaylar olduğu varsayımına dayanmaktadır. Çalışmada tarihsel yöntem benimsenmiş; doküman incelemesi yoluyla Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanakları, arşiv belgeleri, dönemin basını ve ilgili akademik alanyazın değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Demokrat Parti döneminde meydana gelen depremlerin önemli can ve mal kayıplarına yol açtığını, ekonomik faaliyetleri sekteye uğrattığını ve özellikle kırsal bölgelerde toplumsal yaşamı derinden etkilediğini ortaya koymaktadır. Afetlerin ardından devlet tarafından nakdi ve ayni yardımlar sağlanmış, depremzedeler için konut inşa edilmiş ve çeşitli ekonomik destekler uygulanmıştır. Bununla birlikte, afet yönetiminde altyapı ve koordinasyon eksiklikleri önemli sorun alanları olarak öne çıkmıştır. Araştırma sonuçları, söz konusu dönemde afet yönetiminin ağırlıklı olarak müdahale ve yardım faaliyetlerine dayandığını, risk azaltma ve önleyici politikaların ise sınırlı düzeyde kaldığını göstermektedir. Bu yönüyle 1950–1960 yılları arasındaki deprem deneyimleri, Türkiye'de afet yönetiminin gelişim sürecini anlamak ve günümüz uygulamalarını tarihsel bir perspektifle değerlendirmek açısından önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are significant turning points that leave profound marks on the lives of states and societies, triggering social and economic transformations. This study aims to examine the earthquakes that occurred in Türkiye during the Democratic Party period between 1950 and 1960 and their socio-economic impacts. The research is based on the assumption that earthquakes are not only natural disasters causing physical destruction but also historical events that reveal and affect the state's crisis management capacity, administrative functioning, and social structure. The study adopts a historical methodology and evaluates the records of the Grand National Assembly of Türkiye, archival documents, contemporary newspapers, and the relevant academic literature through document analysis. The findings indicate that the earthquakes that occurred during the Democratic Party era resulted in significant loss of life and property, disrupted economic activities, and profoundly affected social life, particularly in rural areas. Following these disasters, the state provided financial and in-kind assistance, constructed housing for earthquake victims, and implemented various forms of economic support. Nevertheless, deficiencies in infrastructure and coordination emerged as major challenges in disaster management. The results of the research demonstrate that disaster management during this period was largely based on response and relief activities, while risk reduction and preventive policies remained limited. In this respect, the earthquake experiences of 1950–1960 provide important historical evidence for understanding the development of disaster management in Türkiye and for evaluating contemporary practices from a historical perspective.