Türk edebiyatı örnekleri üzerine bestelenmiş Azerbaycan bestecilerinin eserlerinin araştırılması
A study of compositions by Azerbaijani composers based on Turkish literature of turkey
  1. Tez No: 1015501
  2. Yazar: ULVİYYE NİYMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖKEZOĞLU ATILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
Özet
Türkiye ve Azerbaycan, ortak tarihsel köke, dil birliğine ve kültürel sürekliliğe dayanan güçlü bağlarıyla, sanat alanında da sürekli gelişen bir etkileşim süreci içerisinde yer almaktadır. Bu etkileşim, özellikle edebiyat ve müzik alanlarında belirginleşmekte; edebî metinlerin bestelere dönüştürülmesi, iki ülke arasındaki kültürel yakınlığın önemli göstergelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Türk edebiyatı, içerdiği tematik zenginlik ve ifade çeşitliliği ile Azerbaycan bestecileri için önemli bir kaynak oluşturmakta; bu durum, ortak kültürel birikimin sanat yoluyla yeniden yorumlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, Azerbaycan bestecilerinin Türkiye Türk edebiyatına yönelimini inceleyerek, Türkiye–Azerbaycan kültürel ilişkilerinin müziksel üretim üzerindeki yansımalarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda araştırmada nitel yöntem benimsenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı dönem ve yaklaşımları temsil eden yedi Azerbaycan bestecisi oluşturmaktadır. Alanında uzman bu bestecilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş; bulgular doğrudan alıntılarla desteklenerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Azerbaycan bestecilerinin Türkiye Türk edebiyatına yönelimlerinin rastlantısal olmadığı; tarihsel, kültürel ve estetik temellere dayandığı belirlenmiştir. Türk edebiyatından beslenen bu yönelimin, çağdaş bestecilik anlayışı içerisinde süreklilik göstererek iki ülke arasındaki kültürel etkileşimin somut ve güçlü bir göstergesi haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkiye and Azerbaijan, with their strong ties based on a common historical origin, linguistic unity, and cultural continuity, are involved in a continuously developing process of interaction in the field of art. This interaction becomes particularly evident in the fields of literature and music; the transformation of literary texts into compositions stands out as one of the important indicators of the cultural closeness between the two countries. Turkish literature of Turkey, with its thematic richness and diversity of expression, constitutes an important source for Azerbaijani composers; this situation enables the reinterpretation of the shared cultural heritage through art. The aim of this study is to examine Azerbaijani composers' orientation toward Turkish literature and to reveal the reflections of Turkiye–Azerbaijan cultural relations on musical production. In this context, a qualitative method was adopted; a literature review was conducted, and semi-structured interviews were carried out with expert composers. The study group consists of seven Azerbaijani composers representing different periods and approaches. The obtained data were analyzed using descriptive analysis, and the findings were evaluated by supporting them with direct quotations. As a result of the study, it was determined that Azerbaijani composers' orientation toward Turkish literature of Turkey is not coincidental; rather, it is based on historical, cultural, and aesthetic foundations. It was concluded that this orientation, nourished by Turkish literature, shows continuity within the understanding of contemporary composition and has become a concrete and strong indicator of the cultural interaction between the two countries.